/ Dünyadan / Hindistan’da 50 Milyon Kişilik Genel Grev!

Hindistan’da 50 Milyon Kişilik Genel Grev!

on 20 Eylül 2012 - 14:30 Kategori: Dünyadan
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
20 Eylül, 2012

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan  Hindistan’da  ekonomik darboğazın etkileri günlük yaşama  yansımaya başlarken, emekçi sınıflar hükümetin ekonomik  reformlarına karşı tepkilerini genel grevle gösteriyorlar.

Hindistan hükümeti ekonomiyi canlandırmak için mazot ve t üp gaz fiyatlarına zam yaparken; ülkenin perakende  sektörünün Wal-Mart benzeri süper market zincirlerine  açılmasının planlarını yapıyor. Bugün yapılan greve başta  kamu sektörü olmak üzere, işçiler, tır şoförleri, küçük dükkân  sahipleri olmak üzere yaklaşık 50 milyon kişi katıldı.

İktidardaki Kongre Partisi emekçilere yönelik saldırganlıkta büyük sermayenin bir dediğini iki etmiyor. İktidar, Hindistan ekonomisinde artan bütçe açığını emekçi sınıfların haklarını budayarak ve kilit sektörleri büyük sermaye için daha karlı hale getirerek aşmaya çalışıyor.

Hükümet 13 Eylül’de aldığı bir kararla akaryakıt fiyatlarına % 14 zam yaparken, yoksulların indirimli tüp gaz alabilme sayısını yıllık 6’yla sınırlandırdı. Buna benzer zamlar, halkın dörtte üçünün günlük iki doların altında yaşadığı Hindistan’da emekçilerin yaşam sıkıntılarının giderek çoğalması anlamına geliyor. Ayrıca perakende sektörünün % 51’inin, hava taşımacılığının % 49’unun, basın sektörünün % 74’ünün özelleştirilmesi kararlaştırıldı.

Hükümet bu adımlardan bazılarını geçtiğimiz aylarda gündemine almıştı. Özellikle Wall-Mart süper market zincirleriyle ülkeye giriş için uzun zamandır bekliyordu. Aralık 2011’de gündeme gelen konu, gelen tepkiler nedeniyle ve siyasi partiler cephesinde daha geniş bir mutabakatın amacıyla askıya alınmıştı. Ancak kararın kritik yanı Hindistan’da perakende sektörünün en fazla çalışanın istihdam edilen alan olmasında yatmaktadır. Özelleştirmelerin yaygın bir işsizlik dalgasına yol açacağı piyasanın işleyişi göz önüne alındığında kesin görünmektedir. Hindistan’da 450 milyar dolarlık bir piyasayı oluşturan perakende sektörüne Amerikan Wall-Mart ve İngiliz Tesco gibi şirketlerin girişine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum sektörün % 90’ını oluşturan bakkalların ve geleneksel pazarların iflasa sürüklenmesini tetikleyecektir.

Yaşam koşullarının kötüleşmesine karşı Hindistanlı emekçiler geçtiğimiz dönemde grevlerle yanıt vermişti. Suzuki, Hyundai ve Foxconn gibi dev şirketler emekçilerin greviyle yüzyüze kalmıştı. Şubat ayında gıda fiyatlarındaki % 20’lik ve enerji sektöründeki % 13’lük artışa karşı 100 milyon kişi genel greve gitmişti.

Grevin öncülüğünü ise Stalinist Sol Cephe, muhalefet partisi Bharatiya Janatha Partisi (BJP) gibi düzen içi siyasal oluşumlar üstleniyor. Hükümet cephesinde de greve destek verenlerin olduğu belirtiliyor. Muhalefet partileri grevle birlikte Hindistan’da son yıllarda iyice genişleyen ucuz iş gücü pazarına yönelik tepkileri dindirmeyi ve piyasaların sorunsuz işleyişlerini garanti altına almayı hedefliyorlar. Hindistan’da, parlamentoda temsil edilen diğer sol unsurlardan Hindistan Komünist Partisi/Marksist ve Hindistan Komünist Partisi ise hükümetin reform programına destek veriyor. Bugünkü genel grevle birlikte muhalefet iktidar karşısında kitle kızgınlığını tahvil etmeye çabalamaktadır.

Bugünkü grev Hindistan’ın neredeyse tamamında etkisini gösterdi. Ülkenin kuzeyindeki Patna, Allahabad ve Varanesi kentlerinde işyerlerinin hemen hemen tamamının kapalı olduğu belirtildi. Hindistan’ın önemli kentlerinden Kalküta’da da yaşam tamamen durdu. IBM ve Microsoft şirketlerinin de bulunduğu Bangalore kenti de grevin etkisinin en yoğun hissedildiği kentlerden biri oldu.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!