/ Dünyadan / Menbic’te Kritik Kent Savaşı

Menbic’te Kritik Kent Savaşı

on 11 Temmuz 2016 - 11:17 Kategori: Dünyadan
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

IŞİD, stratejik noktaları kaybetmeye devam ediyor. Son günlerde Menbic’teki kuşatma da Suriye ordusunun kontrolüne aldığı Halep- Kastello yolu IŞİD’in sıkışmasına sebep oluyor.

Suriye ordusunun Halep-Kastello yolunu kapatması ile birlikte cihatçıların Halep merkeze giden son ikmal hattı kesildi.

1 Haziran’dan bu yana devam eden ve Türkiye ile son ikmal noktası sayılan Menbiç’te de Demokratik Suriye Güçleri DSG’nin (YPG’nin öncülüğünde, batılı müttefiklerin de havadan destek verdiği güç) kuşatması sonucu şehir savaşları başladı.Menbiç’in merkezine giren DSG’nin, kasabanın en büyük mahallesi olan Hazewne’nin yüzde 80’ini IŞİD’den temizlediği ve bölgeyi kontrol altına aldığı ifade edildi. Menbic, IŞİD için bir şehirden fazlasını ifade ediyor. IŞİD Menbic’i kaybederse insan ve mühimmat geçişinin Türkiye ayağı kesilmiş olacak. Bu nedenle savaşın çok sert yaşanacağını söylemek mümkün.

11 Temmuz itibariyle YPG (sarı) IŞİD (siyah) arasındaki şehir savaşının güncel haritası.

11 Temmuz itibariyle YPG (sarı) IŞİD (siyah) arasındaki şehir savaşının güncel haritası.

IŞİD’in 2015’te kontrol ettiği 78 bin kilometrekare toprağın yüzde 14 oranında azalırken, “2016’nın ilk altı ayında da örgütün kontrol ettiği alan yüzde 12 oranında azaldı. 4 Temmuz 2016 itibariyle İslam Devleti Irak ve Suriye’de yaklaşık 68 bin 300 kilometrekareyi kontrol ediyor” ( El Cezire, IHS raporu)ıŞİD, Irak’ta iki önemli kenti elinde tutuyordu: Musul ve Felluce. Felluce’de operasyon Irak güçleri Felluce’yi geçtiğimiz hafta IŞİD’den geri aldı Musul operasyonunun da yolda olduğu ifade ediliyor.  Mayıs ayından bu yana IŞİD, Irak’taki topraklarının %45’ini kaybetti. Suriye’de ise Rakka’yı başkent olarak elinde tutan örgütü, geri kalan topraklarının önemli kısmını kırsal alan oluşturuyor. YPG’nin Rojava’daki ilerleyişi ,Suriye güçlerinin Rusya bombardımanı ile önemli noktaları geri alması, irili ufaklı çeşitli islamcı örgütün sahadaki varlığı gibi sebeplerle IŞİD Suriye’deki topraklarının yaklaşık %20’sini kaybetmiş bulunuyor.   Örgüt gelirleri ise kaybettiği stratejik alanların da etkisi ile %35 azaldı.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!