/ Dünyadan / Mısır’da Müslüman Kardeşler Protestolara Saldırdı: 110 Yaralı

Mısır’da Müslüman Kardeşler Protestolara Saldırdı: 110 Yaralı

on 26 Ekim 2012 - 14:42 Kategori: Dünyadan
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mısır’da geçtiğimiz yıl deve ve baltalarla Tahrir Meydanı’ndaki kitleye saldıran Mübarek yanlılarının yargı tarafından affedilmelerinin ardından kitleler sokaklara dökülürken, Müslüman Kardeşler taraftarları eylemci kitleye saldırdı. Saldırıda 110 kişi yaralandı.

Geçtiğimiz yıl akıllara kazınan saldırının sorumlusu olan 24 yetkili mahkeme tarafından affedildi. Sol Nasırcı Karama Partisi’nin ve 6 Nisan Hareketi’nin esas gücünü oluşturduğu eylemlere Müslüman Kardeşler taraftarlarının saldırması sonucu çatışma çıktı. Kitlenin “Hesap Verme Cuması” adıyla düzenledikleri eyleme saldıran MK taraftarları platformu parçalarken pankartları yırttı.

Bu çatışma Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yaşanan ilk ciddi çatışma olarak durmaktadır. Suçluların serbest bırakılması için düzenlenen eyleme Müslüman Kardeşler üyeleri de katılmak isterken, kitlenin Mursi’nin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturduğu 100 günde hiçbir şey yapmadığını belirten sloganlar atması sonucu çatışma patlak verdi. Sayed al-Hawari adlı bir protestocu BBC’ye yaptığı açıklamada “Bana göre Muhammed Mursi yalnızca Müslüman Kardeşler’in cumhurbaşkanıdır, bundan ötesi değil!” ifadelerini kullandı. Bir başka protestocu Rania Mohsen’de “Kardeşlik içinde bir ülke için buradayız. Eski rejimi bir benzeriyle değiştirmek istemiyor.” açıklamasında bulundu.

Tahrir Meydanı’nda Müslüman Kardeşler’e ait iki otobüsün yandığı belirtiliyor. Ülkenin kuzeyindeki işçi kenti Mahalla’da ise Müslüman Kardeşler’e tepki yükselirken, Mursi’nin resimleri yakıldı.

Mısır halkında Mursi’nin cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte siyasal ve ekonomik olarak değişen çok fazla bir şeyin olmadığı görüşü hâkim. Öte taraftan Mübarek rejiminin hayaleti hala ülkenin üzerinde dolaşmaya devam ediyor. Mursi Yüksek Yargı Kurumu Başsavcısı Abdulmecid Mahmud’u görevden almak isterken, başsavcı görevinden ayrılmamakta diretiyor. Mursi Mahmud’u Vatikan Büyükelçiliği’ne atarken, başsavcı bu görevi de kabul etmeyeceğini açıkladı. Başsavcıyı görevden alma girişiminin olası tepkileri yatıştırma amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

Mısır’da kitle radikalizmiyle Mübarek’i deviren toplumsal muhalefet göstermelik bir parlamenter demokrasiyle yetinmeyeceğini göstermektedir. Müslüman Kardeşler’in bundan büyük rahatsızlık duyduğu açık bir gerçek ve önümüzdeki günler Mısır’da kitlelerin öfkesinin yeniden sokaklara döküldüğü bir süreci başlatabilir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!