/ Güncel / 10 Ekim Anması – Ankara (Foto Haber)

10 Ekim Anması – Ankara (Foto Haber)

on 11 Ekim 2016 - 19:58 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

10 Ekim’in yıldönümünde Ankara’da patlamanın gerçekleştiği Gar önündeki anmanın gerçekleşmemesi için valisinden, emniyetine bütün devlet birlik halinde çalışsa da Ankara halkı ve kaybettiğimiz dostlarımız, yoldaşlarımızın aileleri ile devrimciler her şeye rağmen sokaklardaydı.

Valilik birkaç gün öncesinden 10 Ekim günü Ankara’da yapılacak bütün eylem ve gösterileri OHAL’e dayanarak yasaklamıştı. Polis günün erken saatlerinden itibaren çok geniş bir bölgeyi abluka altına alarak Gar önünü çevirdi. Sadece hayatını kaybedenlerin birinci derece yakınları alana alınarak bir anmanın gerçekleşmesine izin verileceği duyuruldu. Ancak yüzlerce insan yasaklara, baskıya, polis şiddetine rağmen anmaya katılmak için Gar’a giden yollarda kurulan polis barikatları önüne aktı.

Gar önündeki anıt etrafında anma yapmasına izin verilen aileler bile polis gazına maruz bırakıldı. Canlarından parçalarını kaybetmenin acısına polis şiddetinin yarattığı öfke de eklendi. Burada 10 Ekim Dayanışma Derneği basın açıklamasını gerçekleştirdikten sonra aileler birlikte kitlenin beklediği Sıhhıye yönündeki polis noktasına doğru ilerlediler. Ailelerin katılımıyla kitle büyüdüğünde polis, engellemek için biber gazı ve plastik mermilerle saldırarak grubu böldü.

Aileler birlikte durarak Kızılay’a doğru yürüyüşe geçtiler. Yol boyunca büyük bir kitle halinde sloganlarla yapılan bu yürüyüş uzun zamandır Kızılay’a kadar yapılan tek yürüyüş oldu. Kızılay’a ulaşan kitle Yüksel caddesine gelerek son zamanlarda Ankara’daki en büyük basın açıklamasını gerçekleştirdi. Polis bu hazımsızlıkla kitle dağılırken Yüksel caddesine saldırarak gözaltı yaptı.

Bütün gün boyunca Gar etrafındaki polis barikatlarının önünde binlerce kişi biraraya geldi. Polisin saldırıları sonucunda 72 kişinin gözaltına alınması bile her türlü baskıya rağmen katılımın yüksek olduğunu zaten göstermekte. Bu gözaltına alınanların hepsi akşama kadar serbest bırakıldı.

OHAL koşullarında eylemin yasaklanmasına, polisin biber gazlı-plastik mermili saldırılarına, gözaltılarına rağmen bu kadar çok insanın 10 Ekim’de kaybettiklerimizin anısına sahip çıkması, bu toprakların devrimci mayasının güçlülüğünü tekrar ortaya koyuyor. İktidar da saatlerce Ankara’yı felç eden yol engellemeleri, müdahaleleri, yasakları olmasa çok sayıda insanın 10 Ekim’in yıldönümünde Gar önünü dolduracağını bildiğinden bu yola başvuruyor.

 

Fotoğraflar: Can Özen

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı