/ Güncel / 18 Ayda 17 Bomba Patladı: Önümüzde Seçenek Yok, Zorunluluk Var!

18 Ayda 17 Bomba Patladı: Önümüzde Seçenek Yok, Zorunluluk Var!

on 11 Aralık 2016 - 16:27 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Son 18 ayda patlayan 17 bombada 372 kişi öldü; 1837 kişi yaralandı. Katliamların 7 Haziran seçim süreciyle başlaması dikkat çekiyor. Tayyip’in 7 Haziran seçimlerinden önce “Verin 400’ü bu iş huzur içinde çözülsün” tehdidi dikkat çekmişti. Halk bu tehdide pabuç bırakmadı. HDP’nin yükselişi ve 7 Haziran hezimeti başta Erdoğan olmak üzere AKP kadrolarını çok kızdırdı.

Uzun bir sessizlik sürecinden sonra çatışmalar, ölümler, kan ve gözyaşı yeniden başladı. Erdoğan, Eylül ayında süreci değerlendirirken çatışma ortamının yeniden başlamasına dair yaptığı açıklamada 400 vekil tehdidinin arkasında durdu ve  “400 milletvekili alınsaydı durum bugün çok farklı olurdu” dedi. Yani tehdidin yerini itiraf aldı. Yaz boyunca, 400 vekilin AKP’ye verilmemesi nedeniyle yüzlerce insan ölmüştü!

 7 Haziran’dan sonra, 1 Kasım seçimlerine giden süreçte kullanılan kutuplaştırıcı dil ayyuka çıkmış, etnik ayrışmaya neden olacak söylem ve eylemler AKP nezdinde artmıştı. HDP araçlarına yapılan saldırılarla, mehzepsel tehditlerle 1 Kasım seçimlerine gittik. Tayyip 1 Kasım’da istediğini neredeyse aldı; ancak ülkenin artık freni boşalmıştı. AKP, istediğini almak uğruna ülkeyi uçuruma sürüklemekten çekinmedi. Kürt politikasındaki çatışma tercihi, Ortadoğu’daki cihatçı dostu politikalar, kıvılcıma benzin taşıdı. AKP, koltuğu terk etmemek adına katliamlar ülkesi olma tercihine/tehdidine yöneldi.

Şimdi bizim tercihten ziyade önümüzde bir zorunluluk var. Ya freni boşalan ülkenin el frenini çekeceğiz ya da uçurumdan daha kötü bir şekilde yuvarlanmaya devam edeceğiz. Mücadele etmekle etmemek arasındaki büyük fark işte tam olarak bu.

bolsevik.org

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı