/ Dünyadan / Jafar Azimzadeh Direnişi Kazandı

Jafar Azimzadeh Direnişi Kazandı

on 4 Temmuz 2016 - 22:05 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

13607733_10209984228912085_372162343_n

Uzun süre cezaevinde açlık grevi ile koşullarının iyileştirilmesi için mücadele eden İranlı Jafar Azimzadeh mücadeleyi kazandı. İran rejiminin acımasız koşulları altında sınıf mücadelesini yürütmeye çalışan İran emekçileri büyük bir baskı dalgasına göğüs germek zorunda kalıyor.

Jafar Azimzadeh İranlı aktivist ve İşçilerin Bağımsız Sendikası lideri 40 bin kişinin imza verdiği maaşların arttırılması ve işçilerin sınıf haklarının verilmesi konulu bildiriye önderlik etti . İran rejiminin bu bildiriye herhangi bir karşılık vermemesi üzerine eylemler yapıldı, itiraz sesleri yükseldi. Rejimin bu eylemlere karşılığı Azimzadeh’i tutuklamak oldu, Azimzadeh’e 6 yıl hapis cezası verildi. Azimzadeh ile birlikte Öğretmenler Birliği başkanı Esmail Abdi de tutuklandı , taleplerini cezaevinde savunmaya devam eden Abdi ile Azimzadeh 29 Nisan 2016’da açlık grevine başlamıştı.

Abdi 14 Mayıs’ta serbest bırakıldı ancak Azimzadeh’in tutukluluğu devam etti. Azimzadeh 63 gün açlık grevinden sonra İran rejimine boyun eğdirdi, özgürlüğünü kazandı. Azimzadeh’in tüm dava dosyaları tekrar görülecek, dolayısıyla İran rejimi Azimzadeh’in suçsuzluğunu henüz tam olarak kabul etmiş değil, ancak İran işçilerininde talepleri son bulmuş değil hala bu talepler için mücadele yürütülüyor.

İran işçi sınıfının haklı mücadelesinin yanındayız ve Azimzadeh’in davasının takipçisiyiz.

İran koşullarında mücadele yürüten tüm yoldaşlarımıza selam olsun.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!