/ Dünyadan / 20 Bin Mahkum ABD’de İsyan Başlattı

20 Bin Mahkum ABD’de İsyan Başlattı

on 20 Eylül 2016 - 10:57 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

the-largest-prison-strike-in-american-history-is-going-on-right-now-1473705465-crop_desktop

ABD’deki 24 eyalette 20 binin üzerinde mahkum cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve mahkumların köle olarak çalıştırılmasına karşı direniş başlattı. 10. gününe giren direniş ABD tarihinde büyük bir katliamla sonlandırılan 9 Eylül 1971 yılında başlayan büyük Attica  hapishane direnişinin yıl dönümünde başlatıldı. 

50’ye yakın cezaevi isyana katıldı. Temel talep,mahkumların ABD’nin büyük tekelleri için çalışmaya zorlanmasına yani köle olarak kullanılmasına son verilmesi. 9 Eylül’den bu yana devam eden isyan aynı zamanda tüm dünya tarihinin en büyük cezaevi isyanı olma özelliğini taşıyor. ABD egemen sınıfı geçmişini İç Savaş yıllarındaki “kölecilik karşıtlığına” dayandırırken bugün  kölelik herkesin gözleri önünce cezaevlerindeki mahkumların madenlerden tekstile, silah sanayinden  fabrikalara anayasanın 13. maddesine dayanarak uygulanıyor.

Yasal Köle Emeği 

ABD’nin dört bir yanında, onlarca cezaevinde kitlesel protestolara neden olan temel sorunlar ağır şartlı tahliye koşulları,eğitim sistemi, sağlık ihmalleri, aşırı kalabalık ve zorla çalıştırma sistemi. Tüm cezaevleri köle emeği olarak kullanılmama talebinde ortaklaşıyor.  Her yıl ABD endüstrisi 9 yüz bin mahkumun emeğini kullanarak yaklaşık 2 milyar dolarlık değer üretirken işçi olarak kullanılan mahkumlara kimi eyaletlerde saatlik ücret olarak sadece birkaç cent ödenirken kimilerinde hiçbir ücret ödenmiyor.  

Mahkumlar, özel şirketleri için kölece çalıştırılmanın yanı sıra cezaevlerinde de çalıştırılıyor. Cezaevlerinde mahkumlr yemek, temizlik,bakım ve inşaat gibi işlerde de çalıştırılıyor. Dolayısıyla cezaevlerinde 9 Eylül gün başlayan grevler aynı zamanda cezaevlerinin işleyişini kimi yerlerde tamamen durdurdu.

İsyan

Mahkumlar bir süredir sosyal medya, cep telefonu ve dışarıdaki yakınları aracılığıyla örgütleniyordu. 9 Eylül günü bir bildirge ile köle olarak kullanılmayı reddettiklerini açıklayarak greve başladı. Her cezaevi kendi eylem tarzını oluştururken grevin dışında açlık grevi ve cezaevi mallarına zarar verme gibi çeşitli eylemler gerçekleştiriliyor.  İsyan ve grevi dışarıdan organize etmeye çalışan Hapsedilmiş İşçiler Örgütlenme Komitesi (IWOC)’nin yanında Dünya Endüstri Sendikası da dayanışma için destek sunuyor. ABD medyası eylemlere ve isyana kör sağır ve dilsiz kalırken çeşitli eyaletlerde destek yürüyüşleri ve protestolar gerçekleştiriliyor. Eylemlerin ve grevin  olduğu Florida, Attica, Michigan gibi yerlerde tecrit cezaları uygulanmaya başladı. 

Köle emeğine karşı daha önce de pek çok kez grev ve eylemler gerçekleşmişti. 2010 yılında Georgia’da mahkumlar zorla çalıştırılmayı reddetmiş ve eylem Illinois, Virginia, North Carolina, ve Washington’a yayılmıştı.  2013’te ise California mahkumları  hücre cezalarına ve tecrite karşı açlık grevi başlatmış, katılım 30 bini bulmuştu.  Bu yıl ise  mahkumlar 10 gün önce başlayan isyana en büyük katılımlardan birisini sağlayan Alabama’nın Holman hapishanesinde ve Teksas’ta isyan çıkarmıştı. 

Attica İsyanı

9 Eylül 1971 tarihinde, New York’taki Attica Cezaevi’nde başlatılan isyan da, siyasi haklar, daha iyi cezaevi koşulları ve mahkumların köleleştirilmesine karşı başlatılmıştı. 1300 mahkumun başlattığı isyan, 13 Eylül günü devletin büyük bir katliamıyla sonlandırılmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!