/ Güncel / 21. Yılında Sivas Katliamı Unutulmayacak!

21. Yılında Sivas Katliamı Unutulmayacak!

on 2 Temmuz 2014 - 12:50 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
2 Temmuz, 2014

2 Temmuz 1993’de gerçekleşen Sivas Katliamı’nın ardından 21 yıl geride kaldı. Gazi, Çorum ve Maraş katliamlarıyla birlikte bu katliam da bu topraklarda düzen güçlerinin Alevilere yönelik nefretinin, zulmünün açık bir ifadesiydi.

Bugüne kadar sayısız kez davası görülmesine, hatta katliamı gerçekleştirenler isim isim bilinmesine rağmen kimseden hesap sorulamadı ve davanın üzeri kapatıldı. Tıpkı benzerleri gibi… Bu Türkiye tarihinde hiç de yabancısı olmadığımız bir durum.

Sivas Her Gün Sürüyor!

Sivas’tan bugüne de Alevilere yönelik asimilasyoncu, katliamcı, inkârcı politikadan en ufak bir taviz verilmedi. Düzenin sopası her daim Aleviler üzerinde dolaşıp durdu. İbadet etmeleri, kendi kültürlerini yaşamaları her zaman engellendi ya da düzen eliyle içi boşaltılmaya çalışıldı.

AKP ile birlikte Türkiye’de devlet geleneğinin sıkı sıkıya bağlı olduğu Türk-İslamcı sentez daha da güçlendi ve bugün toplumda AKP eliyle yürütülen kutuplaşma emekçilerin bölünmelerinde önemli bir rol oynadı. AKP iktidarı attığı her adımla, söylediği her sözle bu saflaşmayı daha da keskinleştiriyor, halkları birbirine daha da düşman ediyor. Erdoğan’ın seçim dönemlerinde sıkça kullandığı sözleri hala hatırlarız. Kılıçdaroğlu için söylenen “malum kendisi Alevidir ya!”, “af edersiniz Alevi…” gibi ayrımcı sözler yeni Sivaslar için tohum değildir de nedir? Alevileri miting meydanlarında yuhalatmak, onlara karşı kendi seçmen kitlesinin kalplerinde bir nefret tohumu ekmek AKP’nin 12 yıldır uyguladığı bir politika.

Geçtiğimiz sene Gezi Direnişi’nde katledilen gençlerin büyük çoğunluğunun Alevi olması ise bir tesadüf değil, bu toprakların makûs talihi.

Zira yüzyıllardır bu topraklarda ötekileştirilen Alevilerin öfkesi büyük. Geçmişten bugüne binlerce kişiyi düzenin kanlı ellerinde kaybettiler. İnançları, kültürleri, ibadethaneleri yok sayıldı; birer insan olarak bu topraklarda eşit şartlar içinde yaşamak çok görüldü.

Cemevleri “cümbüş evleri” olarak nitelendi, mumsöndü iftiralarıyla on yıllardır karalandı. Alevilere karşı ötekileştirmenin derinleştirilmesi için bütün araçlar kullanıldı.

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan çatışmalarla birlikte bu süreç hızlandırıldı. Suriye’de yaşanan mezhepsel kutuplaşma Türkiye’de de etkisini hissettirdi.

AKP iktidarı bugün içeride ve dışarıda Alevileri katletmeyi zevk haline getiren radikal İslamcılarla kol kola girmiş durumda. Irak’ta Suriye’de Şiilerin nasıl katledildiğini canlı olarak görebilmek mümkün. Katliamcı zihniyet bütün Ortadoğu’yu etkisi altında alırken, bu düşmanlığın büyümesi adına olanca çaba sarf ediliyor.

Elbette bugünlerin de bir sonu gelecek. Alevilerin, Kürtlerin, Ermenilerin bu toprakların bütün ezilenlerinin hesabı bir gün sorulacak. Sivas benzeri katliamların bir daha yaşanmaması için, ezilenlere yapılan bütün katliamlar tek tek hatırlatılacak, hesabı sorulacak. Bu hesap sorulduğu takdirde bu toprakların bütün renkleri, mezhepleri, halkları düşmanlıkları bir kenara bırakarak; barış ve kardeşlik içerisinde yaşayacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!