/ Güncel / Mehmet Öcalan İmralı’ya Gitti

Mehmet Öcalan İmralı’ya Gitti

on 11 Eylül 2016 - 18:06 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Kurban bayramı dolasıyla hapiste bulunanlara verilen açık görüş iznine Abdullah Öcalan da dahil edildi. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve bir avukat, bayram görüşmesi için İmralı’ya gitti. İmralı’dan dönen Mehmet Öcalan hiç bir açıklama yapmadığı için görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmiyor.

4.5 aydır kimseyle görüştürülmeyen Öcalan en son 28-29 Nisan tarihlerinde Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi ile görüşmüştü. Öcalan’a uygulanan tecriti protesto eden Kürt ulusal hareketi temsilcileri de açlık grevine başlamışlardı.

Öcalan’la görüşmenin sağlanması için açlık grevinde olan gönüllüler, basın mensuplarına konuyla ilgili açıklama yaptı. Açlık grevi eylemcilerinden, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Öcalan’la görüşmenin yapılacağı haber için “Bizim için bir geçerliliği yoktur” dedi. Yıldırım, “Sayın Öcalan ile görüşme yapılıp sonuçları bize aktarılana kadar eylemimiz açısından değişiklik yok” ifadelerini kullandı. Açlık grevinin sona ermesi beklenirken İmralı’dan kamuoyuna yönelik herhangi bir mesaj verilip verilmeyeceği merak ediliyor.  

Kürt siyasi hareketi 15 Temmuz gecesinden itibaren Öcalan’ın yaşamından endişe ettiklerini kamuoyuna duyurmuştu. AKP iktidarının Öcalan’ın kardeşi ve avukatıyla görüşmesine izin vermesi, bu konudaki iddiaları boşa düşürmek amacını gütmenin yanısıra Öcalan’ın gündeme ilişkin mesajlar iletmesinin önünü açma amacını da taşıyor olabilir.

Uzunca bir süredir kimseyle görüştürülmeyen Öcalan’ın avukatı ve kardeşi aracılığıyla kamuoyuna ve Kürt hareketine herhangi bir mesaj iletip iletmeyeceği merak ediliyor. Öcalan’ın PKK’nin hendek stratejisi, Rojava’daki durum, TSK’nın Suriye işgali, 15 Temmuz darbe girişimi, Kürt illerinde şiddetlenen savaş, HDP’li belediyelere kayyum atanması ve Kürt muhalif kamu çalışanlarının toplu tasfiyesi vb konularda hangi açıklamaları yapacağı, PKK politikasına etki edebileceğinden kamuoyu tarafından takip ediliyor.

Son süreçte Kürt illerindeki sivil toplum örgütleri temsilcilerinden PKK’ye yönelik saldırılara son verme çağrısı gelmiş, ama TSK şiddetli operasyonlara hız vermiş ve bu arada ÖSO ile beraber Suriye’ye girmişti.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!