/ Dünyadan / ABD ve Rusya’dan Suriye Anlaşması

ABD ve Rusya’dan Suriye Anlaşması

on 13 Nisan 2017 - 15:04 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Geçtiğimiz hafta, ABD bir gece yarısı deniz üzerinden Suriye askeri üssünü bombalamıştı.  Suriye’nin İdlib kentinde bulunan Han Şeyhun bölgesine geçen hafta kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları ortaya atılmıştı. Saldırıda, aralarında çocuk ve kadınların olduğu 80’den fazla kişi hayatını kaybetti. Katledilenlerin akbeti hiçbir emperyalist gücü ilgilendirmezken, katledilenler üzerinden hızlı biçimde Suriye’ye saldırı hareketliliği yaşandı. Pentagon, tek seferlik bir saldırı dedi. Trump, iç politikada şahin görünümü kazanarak makyajını tazeledi. Ancak Suriye’nin işgal ya da bombardımanla yok edilmesi ihtimali en çok Erdoğan’ı ve lağım medyasını sevindirdi. ABD füzeleri jet hızıyla selamlandı. 

Henüz saldırının niteliğine ve tarafına dair net bir rapor ortada yok. Ancak açıkça belirtmek gerekir ki Esad rejiminin şu an İdlib’de kendisini böylesine zor duruma sokacak bir saldırıyı gerçekleştirmiş olması ihtimali olası değil.  Cihatçıların bölgede müdahaleyi tetikleyecek bir saldırı tertip etmiş olma ihtimalleri çok daha güçlü görünüyor. 

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği kısıtlı füze saldırısı sonrası Rusya’nın karizmasını da kaçınılmaz olarak çizmiş bulunuyor. Rusya ile ABD gibi iki dev gücün doğrudan birbirlerine karşı saldırması anlamına gelecek bir gerginliği tırmandırması ise olasılıklar dahilinde görünmüyor. Ancak Suriye’nin geleceği ve ABD-AKP-AB- Körfez ülkelerinin  canı gönülden desteklediği cihatçı çetelerin fiyaskosu karşısında Esad rejiminin moral ve askeri üstünlüğü Rusya ve İran’ın aktif siyasi ve askeri desteği ile mümkün oldu. Hal böyle olunca bu denklemde istediğini bulamamış olan ve Suriye’deki planlarını bir anda çöpe atmayı kabul edemeyecek olan emperyalist Batılı güçler BM’de de büyük anlaşmazlıklar yaşıyor. 

Daha bugün Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’yi İdlib’deki ‘kimyasal saldırı’ nedeniyle kınayan karar tasarısını veto etti. ABD, Britanya ve Fransa tarafından sunulan tasarıda Şam yönetiminin yaptığı saldırının soruşturulması için işbirliği de talep ediliyordu. BMGK’nın daimi üyelerinden Çin ise oylamada çekimser kaldı. 

ABD ve Rusya

Suriye üstündeki leş kargaları öyle kolay kolay bu sevdadan vazgeçecek değil. ABD ve Rusya gergin ortama rağmen uzlaşmak ve masaya oturmak durumunda.  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye için ABD ile işbirliğine devam etme kararı aldıklarını söyledi. Rusya, her zamanki bekle, ve elin güçlenince harekete geç tavrı ile sahada uzun erimli bir başarı yakaladı. Bir süredir ABD ve Rusya sahada askeri ittifak yürütüyor.

“Rusya ve ABD Suriye krizinin siyasi çözümü konusunda ortak görüşe sahip. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington ile ilişkilerdeki engelleri aşmak için çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi. Rusya ve ABD, diğer devletlerin işlerine karışmama konusundaki çizgisini değiştirmedi. Görüşmelerden sonra birbirimizi daha iyi anlayabiliyoruz.”

Bu açıklama ile iyice ortaya çıktı ki, ABD’nin makyaj operasyonu Suriye dengelerinde bir değişiklik yaratmayacak. Ancak ABD, yapılan açıklamada Esad’ın kimyasal silah kullandığına dair kurmaca niteliğindeki iddialarını yineleyerek burayı daha kaşıyacağının da sinyallerini verdi. “Kırmızı çizgi” olarak gösterilen kimyasal silah saldırısı ABD’nin yeniden topa güçlü girme niyetine hizmet ediyor. 

Ya Türkiye?

Tayyip Erdoğan, Trump önderliğinde başlatılacak askeri müdahaleye derhal katılacağını zaten ilan etmişti. Rusya ile arasını iyi tutan diğer yandan da hasretle ABD’nin Suriye’ye müdahalesini bekleyen AKP için bu tablo can sıkmıştır. Erdoğan istiyor ki, ABD, İsrail, AB var gücü ile Suriye’yi yaksın yıksın; Türkiye’de bu operasyondan nasiplensin, Osmanlıcı gaz ile Esad’ın düşüşüne alkış tutulsun. Ancak kazın ayağı öyle değil. 

Biz Sosyalistler olarak, bu ikiyüzlü ve çıkarcı emperyalist anlaşmaları yapan savaş çığırtkanlarının, Suriye’de yaşanan kimyasal saldırının gerçek faillerinin ortaya çıkarılmasına izin verilmeden gerçekleşen ABD saldırısının ve bu emperyalist saldırganlığa ortak olmak için can atan maşaların karşısında yer almalıyız. Karşımızdaki savaş dünya tarihinin gelmiş geçmiş en kirli savaşı. Yalan, kurmaca, taşeron örgütler, katliamlar ve yoğun dezenformasyonla yürütülen Suriye savaşında savunacağımız tek slogan vardır: Kanlı ellerinizi Suriye’den çekin!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!