/ Devrimci Perspektif / 8 MART’I YASAKLAMAYA GÜCÜNÜZ YETMEZ!

8 MART’I YASAKLAMAYA GÜCÜNÜZ YETMEZ!

on 3 Mart 2017 - 14:45 Kategori: Devrimci Perspektif, Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

‘Bu sistemin neden değiştirilmesi gerektiğini anlamak için dünyaya bir kadının gözünden bakmak yeter’ der Troçki. Tüm dünyada kapitalizmin azılı sömürü koşullarına maruz kalan kadınların, insanlık tarihinde bu zulme direniş öykülerinden belki de en ilham verici olanlarından biri olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşıyor. Kapitalist sistem kendi içinde yarattığı açmazlara daha fazla sömürüyle cevap verirken bundan en fazla etkilenenler de tüm dünyada kadınlar oluyor. Özellikle de Türkiye gibi ağır sömürüyü dayatan, esnek çalışma koşulları ve taşeronlaştırmayla, yoksulluk sınırının altındaki asgari ücretle emekçilerin köleleştirildiği bir ülkede, bir de her türlü pisliğini kapatmak için toplumun kutsal değerlerini ve inançları kullanarak muhafazakarlaştıran AKP gibi bir parti iktidarda olunca ülke erkek ve kadın emekçiler için bir cehenneme dönüyor.

İktidara geldiği günden itibaren AKP ve yandaşları kadın düşmanı politikalarıyla tarihe geçti. Kadını, ‘Yeni Türkiye’sinin’; yani ağır sömürünün içselleştirilmesinin, kindar ve dindar nesillerin yetişmesinin ve muhafazakarlıkla ekilen nefretin toplumsal olarak kendine muhalif kesimler için bir yok etme aracı olarak kullanılmasının kaldıracı olarak gördü. Yani daha fazla üzerine basarak daha yukarı çıkmanın bir aracı; böylece iktidarı perçinlendikçe kadınlar daha fazla ezildi ve sömürüldü. 15 yıllık iktidarı boyunca astronomik oranda artan kadın cinayetleri, taciz tecavüz ve cinnet olayları, kürtajın yasaklanması girişimi, sokakta, toplu taşıma araçlarında, işyerlerinde kısaca her yerde kadınlara yönelik şiddet olayları en son noktada da tecavüzün yasallaştırılmaya çalışılmasına kadar vardı. Fakat bu ülkede kadınlar her daim toplumsal özgürlüklerini korumak ve ilerletmek için seslerini yükseltmeye devam etti. Trabzon gibi muhafazakarlığın yoğun olduğu bir şehirde dahi önüne geçilemeyen eylemlerle bu ülkede kadınlar tecavüz yasasına geçit vermeyeceklerini gösterdiler.

İşte tam da bu sebeple başkanlık sistemine geçmek için gidilen refarandum sürecinde kadınlardan çıkacak yüksek sesli bir HAYIR’ı duymamak için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yasaklanmaya çalışıldı. Ancak gelen tepkiler üzerine yasaklar geri çekildi. OHAL’de bile susmayan kadınların ve tüm toplumun tepkisi bu ülkedeki güçlü duruşu bir kez daha gösterdi. !

Sosyalist Emekçiler Partisi yasaklara karşı bütün emekçi kadınları alanlarda olmaya çağırıyor;
” 8 Mart’ı yasaklamaya Gücünüz Yetmez.” Her gün kadınların sokak ortasında şiddete maruz kalmasına seyirci olan, hatta bunu meşrulaştıran iktidar ve yerel yönetim organları hep bir ağızdan 8 Martı yasaklarken ‘ geri dönüşü olmayacak olaylara mahal verme’ gibi bir safsataya başvuruyor. Kadınları eve kapatmaya, yalnızca sistemlerini ayakta tutmak için sömürecekleri yeni emekçi kuşakları doğurmakla görevli bir makinaya dönüştürmek isteyenler çok iyi biliyor ki bu 8 Mart’ta kadınlar bunun yoluna pervasızca açacak olan başkanlığa karşı alanları dolduracaklar. Çok iyi biliyorlar ki kadınların sesi ve alanlardaki varlığı bu ülkede #HAYIR diyen, demek isteyen, OHAL ve KHK’larla, baskı ve korku politikalarıyla, sindirme ve iftiralarla susturmaya çalıştıkları milyonların seslerinin yükselmesini sağlayacak. İşte bundandır ki 8 Mart’ı yasaklayabileceklerini sanıyorlar.

Sosyalist Emekçiler Partisi bugüne kadar olduğu gibi bu 8 Mart’ta da alanlarda olmaya emekçi kadınların özgürlük mücadelesinde bütün yasaklamalara rağmen sokaklarda AKP’nin kadın düşmanı politikalarını ifşa etmeye devam edecek. Bu 8 Mart’ın bu ülkede yaşayan emekçiler açısından en önemli vurgusu, yaratmaya çalıştığı tek adam rejimini 8 Mart’ı yasaklayarak gösteren zorbalara karşı, HAYIR’ı daha yüksek sesle dillendirmek olacaktır. Bu ülkenin geleceğini zorbaların, sömürücülerin eline bırakmak istemeyen, bu sistem varolduğu sürece yarattığı her türlü pisliğe maruz kalan  ve ezilmeye devam edecek olan,  bütün emekçi kadınları alanlarda olmaya çağırıyoruz.

16 Nisan’da 8 Mart’ın kadınlarının gücüyle gideceğiz. Kadın düşmanlarına, emek düşmanlarına, doğa düşmanlarına, tek adam rejimine ilk HAYIR 8 Mart’ta

bolsevik.org

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı