/ Dünyadan / ABD’de Tansiyon Yükseliyor: 5 Polis Öldürüldü

ABD’de Tansiyon Yükseliyor: 5 Polis Öldürüldü

on 8 Temmuz 2016 - 10:49 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ABD’de iki günde iki siyahın polis tarafından katledilmesinin ardından Dallas’ta gerçekleşen protestoya keskin nişancı ateşi açıldı. 11 polis vuruldu, 5 ‘i öldü.

ABD’de polisin siyahilere yönelik polis terörü son iki günde iki kişinin sorgusuz sualsiz kurşunla katledilmesine sebep olmuştu. ABD’nin Louisiana eyaletine bağlı Baton Rouge’da Salı günü Alton Sterling adlı bir siyah polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Alton Sterling’in vurulma anı:


Sterling’in ölümünden bir gün sonra Minnesota eyaletine bağlı St. Paul’de yine başka bir siyah Falcon Heights  ise  arabasının içinde ehliyetine uzanırken polisin dışarıdan ateş etmesi sonucu arabasının içinde katledilmiş, aracının içinde dakikalarca can çekişmişti. Araç içinde yaşananlar ise direksiyondaki kız arkadaşının çektiği görüntülerle saniye saniye dünyaya duyrulmuştu.

Falcon Heights’in vurulma anı:

ABD’nin Dallas kentinde iki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için düzenlenen protesto gösterilerinde tansiyon yükseldi. Protesto yürüyüşünün gerçekleştiği anlarda iki keskin nişancı 11 polise ateş etti. 5 polis öldü.Şüphelilerden birinin özel tim ekipleriyle çıkan çatışma sonrası yakalandığı, diğerinin ise polise teslim olduğu açıklandı. Polis soruşturması sürerken ABD toplumunda siyahların üzerindeki baskı ve sistematik katliamlar tansiyonu giderek yükseltiyor.

Ateş açılma anı:

2014 yılında Michael Brown isimli gencin polis tarafından elleri havadayken katledilmesinin ardından da Ferguson’da büyük bir isyan yaşanmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!