/ Güncel / Akademisyenler YÖK Önünde! (Foto&Video)

Akademisyenler YÖK Önünde! (Foto&Video)

on 22 Eylül 2016 - 13:14 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Darbe fırsatına sıkı sıkıya sarılan AKP KHK’lerle pek çok  muhalif akademisyeni bir gecede KHK ile işten atmıştı. Aynı KHK kapsamında ÖYP sistemi ile istihdam edilen akademisyenler 50d yani sözleşmeli istihdam modeline geçirilmişti. AKP’nin bu saldırısına karşı Eğitim-Sen bugün YÖK önüne yürüyüş çağrısı yapmıştı.

Bugün çeşitli yerlerde toplanan akademisyenler, Eğitim-Sen üyeleri ve aralarında Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi ve Marksist Fikir Toplulukları’nın da bulunduğu destekçileri YÖK önüne yürümeye başladı. YÖK binasına ulaşan kitlenin önü çevik kuvvet tarafından kesildi.

YÖK önüne kurulan çevik barikatının önünde basın açıklaması okunuyor. “Güvenceli İş, Güvenceli Gelecek!” sloganı atılıyor.

50d Nedir?

ÖYP sistemi ile istihdam edilen akademisyenler 50d yani sözleşmeli istihdam modeline geçirilmişti. 50d maddesi üniversite yönetimine doktorası biten araştırma görevlisinin ya da normal sürede doktorasını bitiremeyen akademisyenin işine son verme yetkisi tanıyor. Böylece AKP tek seferde tüm üniversite kadrolarındaki muhalifleri önümüzdeki yıllarda da işten atmanın yolunu açmış oldu.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı