/ Güncel / AKP Beslemesi Çeteler Rojava’da Katliam Yapıyor!

AKP Beslemesi Çeteler Rojava’da Katliam Yapıyor!

on 30 Mayıs 2014 - 11:26 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
30 Mayıs, 2014
AKP’nin beslediği IŞİD çeteleri Rojava’da katliama girişti. 29 Mayıs’ta Rojava’nın Tililiye, Temade ve Ovencake köylerini basan IŞİD, 4’ü kadın 7’si çocuk en az 16 kişiyi katletti. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim, yaşananları şöyle anlattı: “Serekaniye’nin 15 km batısında Tililiye köyü IŞİD’in saldırısına uğradı. Köy halkı silahla taranmış. Bizimkiler de silah sesleri üzerine bölgeye gelince çatışma başlamış. Cenazesi kaldırılan 15 kişi var. Ama kesin ölü sayısı henüz belli değil. Sayı artabilir. Şimdi Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile IŞİD arasında çatışmalar sürüyor. Bu köyler Yezidi köyleri olarak bilinir. Ama çatışmalar nedeniyle boşalmıştı. YPG de buraları IŞİD’in elinden almıştı. Ardından Halep’ten kaçan Araplar gelip buraya yerleşmişti. Bunları Yezidi zannetmiş olmalılar.”
AKP’nin her türlü desteği sunmaktan geri kalmadığı IŞİD çetelerinin, Serenakiye’de katliam yapmaya giderken Urfa Ceylanpınarı üzerinden Ralin sınır bölgesinden giriş yaptıkları biliniyor. AKP’nin Kürt ulusal hareketine karşı saldırgan söylemlerine hız verdiği, gerillaya katılan gençler üzerinden propaganda yaptığı dönemde IŞİD’ın Rojava bölgesinde saldırılara girişmesi de şaşırtıcı değil.
IŞİD’ın saldırıları, Serekaniye’deki katliamla da sınırlı kalmadı. Yine 29 Mayıs gününün gecesinde Ceylanpınar sınırına yakın bir bölgedeki Halep kentine bağlı Bab kasabasının bazı köylerine baskın düzenleyen IŞİD çeteleri, yaşları 17 ile 70 arasındaki 300 Kürdü kaçırdılar. Kaçırılanların nereye götürüldüğü şu an bilinmemekte.
Bölgede birkaç gündür YPG ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar şiddetlenmiş durumda. IŞİD, YPG’nin bölgesini elinden almak için saldırılarda bulunuyor. Rojava’da Kürt özerk yönetiminden büyük rahatsızlık duyan Türkiye egemenleri AKP eliyle IŞİD saldırılarını forse ediyor. YPG, son saldırıda olduğu gibi IŞİD’a kayıplar verdirerek Rojava yönetimini koruyor.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!