/ Devrimci Perspektif / AKP Besliyor; IŞİD Vuruyor!

AKP Besliyor; IŞİD Vuruyor!

on 21 Temmuz 2015 - 00:51 Kategori: Devrimci Perspektif, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

SGDF üyesi 32 kişi IŞİD tarafından katledildi. 100’ün üzerinde yaralı var. Yaralılardan 9’unun res 1durumu ağır. Davutoğlu, “öfkeyle bir araya gelmiş topluluk” olarak nitelediği IŞİD’in saldırısını kınadığını açıkladı! “Sorumluların” cezalandırılacağını belirtti!

Tayyip Erdoğan da benzer cümleler kurarak saldırıları “kınadı!” Kobane’ye yoğun IŞİD saldırısı olduğu dönemde neredeyse zil takıp oynayacak olan; “Kobane düştü düşecek!” diye açıklamalar yapan Erdoğan da sorumluların cezalandırılacağını ifade etti!

Sorumlu Ortada: IŞİD!

“Sorumlu” mu arıyorsunuz? “Sorumlular” sınırı kevgire çeviren; Türkiye içerisinde onlarca hücresi bulunan IŞİD ve İstanbul’un göbeğinde Cisr Eş Şugur katliamı sonrasında şükür namazı kılan, lokma dağıtan diğer selefilerdir!

AKP’li muktedirlerin IŞİD katliamından hesap soracaklarını iddia eden çıkışları, samimiyetten tamamen uzak ve günü kurtarma çabasıyla sarf edilmiş sözlerdir! AKP’nin evvela IŞİD’le arasındaki bağı açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

Musul’a yönelik saldırıların arttığı dönemde konsolosluğun boşaltılmaması talimatı bizzat Türkiye’den gelmişti. IŞİD’in konsolosluktakileri rehin olarak tuttuktan sonra rehineler hangi vaat karşılığında bırakıldı? Tayyip Erdoğan’ın “pazarlık olabilir” söyleminin arka planında ne vardı? Hatay’ın ve güney sınırlarının önemli bir bölümünün cihatçı otobanına dönüşmesi sonrasında IŞİD’in sınırdan kolaylıkla geçiş yapabildiği bilindiği halde bunu engellemek için neden adım atılmadı ? YPG’nin ölü ele geçirdiği Nusra militanlarının internette yayınlanan görüntülerinde üzerlerinden çıkan ve Türkiye damgası taşıyan kimlik ve geçiş kartları nasıl açıklanabilir? Reyhanlı katliamından saatler sonra Esad’ı suçlayan AKP’li muktedirler IŞİD saldırısını gizleyerek neyi amaçladı? Devrimcilerin standlarına saldırmak için fırsat kollayan polis Fatih’te IŞİD adına stand açan “öfkeyle bir araya gelmiş” topluluğa neden müdahale etmedi? Sarsarin’de ve Hacıpaşa’da Rakka’dan gelen petrol hatlarına neden geç müdahale edildi? (basına sızmasaydı belki hala müdahale edilmemiş olacaktı) CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu’nun, IŞİD’in Türkiye’de 800 milyon dolarlık petrol sattığı iddiasına neden cevap verilmedi? Urfa valisi IŞİD’i soran gazetecileri neden gözaltına aldırdı?

Sorular sayfalar dolusu daha sorulabilir. Aslında cevaplar da aşağı yukarı belli! Suruç saldırısını gerçekleştiren IŞİD’le böyle bir ilişkisi olan AKP’nin söylediği hiçbir söze güvenilemez!

Tüm bu sorulara şunu da eklemek lazım: “önleyici gözaltı” mekanizması IŞİD söz konusu olunca çalışmıyor mu? Devrimciler makul şüpheli olarak gözaltına alınabiliyor; ancak katliamcı IŞİD’in teröristleri elini kolunu sallaya sallaya nasıl bomba patlatabiliyor? Şu nokta açık ki, devletin istihbarat mekanizması sadece devrimciler için çalışıyor! Aksi halde Reyhanlı’dan Diyarbakır’a ve Suruç’a kadar katliamlar engellenebilirdi!

Benzer Katliamlar Yaşanabilir!

IŞİD’in Suruç’ta yaptığına benzer katliam girişimleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Emperyalizmin büyüttüğü barbalık artık sınır tanımıyor! Mısır’da, Yemen’de, Suudi Arabistan’da yaşanan katliamlar artık Türkiye’ye çok yakın. Mezhepçiliği körükleyen saldırılar halkların birbirini boğazlamasına neden olabilecek boyutlara ulaşabilir!

Biz Sosyalistlere bu süreçte büyük iş düşmektedir. “Ya sosyalizm; ya barbarlık” şiarının ikinci kısmını, daha önceki süreçlerde uzak ihtimal olarak görenlerin sayısı hayli fazlaydı; fakat artık söz konusu şiar hayati öneme haiz bir şekilde önümüzde duruyor. Sosyalizm mücadelesini yükseltmek mezhepçi katliamların ve savaşların tek panzehiri olacaktır! Aksi halde barbarlığın, mezhepçiliğin ve savaşların yarattığı yıkım yanı başımızda kol gezmeye devam edecektir!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!