/ Güncel / AKP Grev Yasaklarında Israrcı: Mefar Grevi De Yasaklandı!

AKP Grev Yasaklarında Israrcı: Mefar Grevi De Yasaklandı!

on 6 Haziran 2017 - 13:07 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan’ın OHAL’in kaldırılması taleplerine karşı “OHAL, hukukun bize verdiği yetkileri kullanmamızı kolaylaştırıyor. Öyle ikide bir kalkacak hemen grev, bilmem  ne… Kusura bakma arkadaş.” demesinin ardından Hükümetin grevleri yasaklama çabası devam ediyor. Petrol-İş Sendikası’nın Mefar İlaç Sanayii A.Ş.’de aldığı grev kararı AKP Hükümeti tarafından yasaklandı.

Mefar İlaç Sanayii A.Ş.‘ye bağlı işyerlerinde Petrol-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı sonucunda 31 Mayıs’ta yapılan grev oylamasında işçilerin çok büyük çoğunluğu “greve evet” demiş ve Mefar’da grev sürecine gidilmeye başlamıştı. AKP Hükümeti ise dünkü Resmi Gazete’nin 2. mükerrer sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla grevi “genel sağlığı bozucu nitelikte olduğu” bahanesiyle yasakladı.

Böylece AKP döneminde Hükümet eliyle yasaklanan grev sayısı 13’e çıktı. 2017’nin ilk 6 ayında ise toplam 5 grev AKP eliyle yasaklandı! Zaten Tayyip Erdoğan da birkaç gün önce MÜSİAD’lı patronlara yaptığı konuşmada OHAL’in devam etmesini “grevleri yasaklamayı kolaylaştırıyor” diyerek savunmuştu.

Petrol-İş Sendikası’ndan Açıklama

Mefar İlaç’ta yakın zamanda örgütlenen ve grev oylamasında üye sayısından daha fazla işçinin grev istediği görülen Petrol-İş Sendikası, grevin yasaklamasının ardından bir açıklama yaptı. Hükümetin “genel sağlık” bahanesine karşı çıkan sendika “İlaç şirketlerine fason üretim yapan Mefar İlaç işyerinde üretilen ilaçların sektörde ikame edilebilir ürünler olduğu bilinmektedir ve grevin “genel sağlığı bozucu” bir etkisinin olmayacağı açıktır.” diyerek grevin yasaklanmasının “genel sağlık”la ilgili olmadığını belirtti.

Petrol-İş Sendikası’nın açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

 • Bakanlar Kurulu tarafından verilen ve haklı hiçbir gerekçesi olmayan bu karar, OHAL döneminde grevlerin fiilen yasaklanmış olmasının tescilidir.
 • OHAL döneminde hükümet, sermayedarlara kıdem tazminatı gibi en temel hakkımızın tırpanlanması dahil her türlü teşvik ve desteği sunarken işçinin hak mücadelesini engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Artık bir yasaklama halini alan grev ertelemelerini, hükümetin emek sömürüsünün derinleştirilmesi için sermayedarlara sunduğu en büyük teşvik olarak değerlendiriyoruz.
 • Hükümetin verdiği bu karar ve emekçilere karşı takındığı düşmanca tavır, tüm sendikaların ve emek güçlerinin ortak mücadele vermesi ve dayanışma göstermesinin zorunluluğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

İşte Grev Yasaklarında Son Tablo

 • AKP’nin 15 yıllık iktidarında “grev erteleme” hükmü ile yasaklanan grev sayısı: 13
 • OHAL boyunca yasaklanan grev sayısı: 5
 • AKP Döneminde En Çok Grevi Yasaklanan Sendikalar:
  • Kristal-İş Sendikası: 4 kez grevleri yasaklandı. (En son iki hafta önce Şişecam grevi yasaklandı.)
  • Birleşik Metal-İş Sendikası: 3 kez grevleri yasaklandı.
  • Petrol-İş Sendikası: 2 kez grevleri yasaklandı. 
  • Türkiye Maden İşçileri Sendikası: 2 kez grevleri yasaklandı.

Grev Yasaklarına ARTIK YETER!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!