/ Güncel / AKP Masal Anlatıyor; Ekonomi Son Hızla Uçuruma Gidiyor!

AKP Masal Anlatıyor; Ekonomi Son Hızla Uçuruma Gidiyor!

on 5 Aralık 2016 - 12:18 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

AKP, “Küresel güçler”, “Türkiye’nin gelişmesini istemeyen finans çevreleri” gibi muğlak ifadelerle krizin üzerini örtmek istese de artık mızrak çuvala sığmıyor. Bugün dolar, 3.55’in üzerine çıktı. Son açıklanan rakamlar, turizmin can cekiştiğini gösteriyor. Buna göre, Türkiye’nin Ekim 2016 otel doluluklarının 2015 yılının aynı dönemine oranla %14’lük düşüş yaşadığı ve % 52.2 olarak kaldığı ifade edildi. Bu oran Ekim 2015’te % 60.7, Ekim 2014’te yüzde 63.8 olmuştu. Türkiye Ekim ayındaki % 52.2 doluluk oranı ile Avrupa ülkeleri arasında en düşük doluluk oranına sahip ülke durumunda

AKP’li iktisatçılara sorsanız turizm sektörünün bu duruma gelmesinin nedeni de finans çevreleri ve Türkiye’nin gelişmesini istemeyen küresel güçler! Peki Türkiye Rusya gerilimini nereye koyacağız? Güney sahillerindeki doluluk oranını büyük ölçüde Rusya belirliyordu. Tayyip’in “Yine olsa yine düşürürüz” efelenmeleri sonucunda Putin Kasım 2015’te “Savaş açmayacağız; fakat savaş açmaktan beter edeceğiz” dedi ve dediğini yaptı. Başta turizm sektörü olmak üzere Rusya Türkiye’ye birçok alanda ambargo uyguladı. Bahsettiğimiz süreçte turizm onarılamaz yaralar aldı. Sonraki ekonomik krizle birlikte turizm sektörü nakavt oldu. TÜROB Başkanı Timur Bayındır “Bugünlerde çok sayıda konaklama tesisinin kapalı olduğu, gerek kapatılan gerekse faaliyetini sürdürme gayreti içinde olan tesislerde birçok çalışanın iş akitlerinin sonlandırıldığı ve işsiz kaldıklarını üzüntü ile görüyoruz” diyerek iflası resmen duyurdu.

Faturayı Yine Emekçilere Çıkartıyorlar!

Kriz sadece turizmi etkilemiyor. Her alanda büyük bir altüst oluş var. Bunun en büyük nedeni, AKP’nin “dümeni” sert kırması. Türkiye’nin ekonomisi zaten patinaj halindeydi. Bu sert zikzakları ekonomi kaldıramıyor.

AKP’nin Türkiye’ye dair ekonomi politikası hiçbir zaman üretime dayalı olmadı. Sen her yere inşaat yap; sıcak paradan beslen; ucuz emek gücü üzerinden ilerle! Bunun bir sonu olmayacak mıydı? İşte sonundayız! “Küresel güçler” masalıyla siz kendinizi kandırın.

Her şey apaçık ortada. Krizin faturasını, bu krizi yaratanlar ödesin! Emekçilerin üzerinden alacağınızı aldınız. İnsanlar ayın sonunu nasıl getireceklerini kara kara düşünüyorlar. “Küresel finans çevreleri” masalı hiçbir emekçiyi rahatlatmıyor. OHAL’in, KHK’ların bedelini hem siyasî baskı olarak hem de ekonomik prangalarla biz emekçiler ödüyoruz. Artık yeter!

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!