/ Güncel / AKP Talanına Karşı ODTÜ Direnişte!

AKP Talanına Karşı ODTÜ Direnişte!

on 6 Eylül 0203 - 20:33 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
6 Eylül, 2013

AKP’yi üniversitelerin açılışının yaklaşmasıyla birlikte Eylül korkusu sararken, AKP iktidarı üniversitelere saldırıları yoğunlaştırıyor. AKP’nin hedefinde bugün Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ ve Yüzüncü Yıl arazisinden geçirmek istediği rant yoluna karşı direnen ODTÜ öğrencileri ve Yüzüncü Yıl halkı vardı. ODTÜ Öğrencileri ve mahalle halkı günlerdir yıkıma karşı çadırlar kurarak nöbet tutarken, bu sabah tıpkı Gezi Direnişi’nin başlangıcında olduğu gibi polisin şafak baskını vardı. Polisin direniş alanına toma, akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisi eşliğinde yaptığı baskında 2’si SDH’li 14 kişi gözaltına alındı.

Gözaltılarla birlikte onlarca kişi direniş alanına akın ederken, yıkım ekipleri gün boyunca polis kuvvetin kordonu etrafında çalışma yürüttü. ODTÜ öğrencileri sosyal medya aracılığıyla Ankara halkını desteğe çağırırken, saat 19.99’da Yüzüncü Yıl Migros önünde binlerce kişi buluştu. Polisin saldırıcı yoğun gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su kullanımıyla burada da sürdü. Hürriyet gazetesi muhabiri isabet eden plastik kurşunlarla yaralandı.

Polisin saldırısının ardından kitle okulun içerisine doğru çekilirken, Ethem Sarısülük’ün annesi ve abisi de direniş alanındaydı. Polisin okulun içerisine attığı gaz bombaları nedeniyle birçok noktada yangın çıktı, yangın ODTÜ öğrencileri tarafından söndürüldü.

ODTÜ’deki saldırıya Türkiye’nin birçok şehrinden tepki yükseldi. Eskişehir ve İzmir forumları yürüyüş düzenlerken, İstanbul’da polis Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı gün içerisinde çembere aldı ve kapattı. Kitleler Mis Sokak’ta biraraya geldi. Ayrıca KAdıköy Altıyol’da da ODTÜ’yle dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

AKP iktidarının Gezi’yle başlayan talanı ve polis terörü bu kez ODTÜ’de yeniden canlanacak gibi görünüyor. Gezi Direnişi ruhunu ODTÜ’yle canlandırmak için herkesi dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

ODTÜ'ye polis müdahalesi</p>
<p>

btgcieoiuaaynsj.jpg_large.jpg

toplaniyor.jpg

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!