/ Güncel / AKP Tecavüz Aklama Yasasını Neden Getirdi?

AKP Tecavüz Aklama Yasasını Neden Getirdi?

on 22 Kasım 2016 - 13:10 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
15134799_1232736043482851_4438961625265362335_n

ODTÜ’den çocuk istismarı yasasına karşı bir kare.

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi halinde cezasız kalmasının önünü açan önerge AKP’li vekillerin apar topar hazırladıkları önerge ile meclisin ve tüm ülkenin gündemine gelmişti. İktidar, toplumun geniş kesimlerinden gelen yoğun tepki üzerine önergeyi şimdilik komisyona geri çekme kararı aldı. Yasa öylesine ayan beyan biçimde çocuk istismarının önünü açan bir niteliğe sahipti ki AKP’nin koltuk değneği MHP, AKP’nin kadın düşmanı her türlü yasasının destekçisi KADEM, AKP’nin kurucuları ve yine AKP’nin havuz medyasındaki çeşitli kalemler bu utanmazlık dolu yasa önerisine yönelik “rahatsızlıklarını” dile getirmişti.  Öyle görünüyor ki AKP kendi içinde bile bu yasaya yönelik ikna sürecinde başarısız oldu. 

15193552_442580935912679_1215321548853366914_n

Meclis kapısına dayanan binler

Sokakta aralıksız gerçekleşen eylemler ve bugün meclis kapısına dayanan binlerce insan AKP’nin  çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesinin önünü açan bu yasada geri adım atılmasını sağladı. AKP’li bakanlar dün “bu yasa geçecek” diye kesin bir dille konuşmuş olsalar da Erdoğan’ın gece yarısı AA’ya verdiği röportajda açığa çıktı ki Erdoğan bir talimatla yasanın geri çekilmesini istemiş. Başbakan bu sabah yatığı açıklamada yasanın, komisyona geri gönderileceğini açıkladı. 

Peki, bu yasa neden gündeme geldi?

Yasa gündeme geldiğinden bu yana yasanın gündeme gelmesine dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. AKP’nin islamcı zihiniyeti ve bu ülkede kadın haklarına dönük düşmanca yaklaşımı bunun temel sebebi olsa da yasanın apar topar gündeme getirilmesi çeşitli soru işaretlerini akıllara getiriyor. 

“İtiraf” niteliğinde ilk açıklama AKP’nin yasa önergesini sunan vekillerden Ramazan Can’dan gelmişti. Ramazan Can, RS FM’de  konuşan Can, cinsel istismara ilişkin suçlara dair ağır cezaların AKP döneminde yasalaştığını ileri sürerek şu açıklamayı yapmıştı:

“zorla tecavüz, şudur budur doğru şeyler değil. Buradaki hadise evlenme yaşı tutmadığı halde bir evlenme yapılmış bir akit edilmiş düğün dernek kurulmuş, düğüne siyasiler protokol katılmış neticede bu hadiseden bir çocuk meydana gelmiş. Doktorun ihbarı üzerine savcılık devreye girmiş on küsür yıl ceza almış ve kız çocuğu bebeğiyle ortada kalmış. bunun üzerine bu travmatik duruma karşı bir önlem almamız gerekiyor”

Ramazan Can’ın açıklamaları AKP’li vekillerin kendi çevrelerinde olan birilerini kurtarma niyetinde olduğunun ilk işareti bu açıklama oldu.  Bu açıklamanın peşi sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, bir tarikat, cemaat liderini, şeyhini cinsel istismar suçundan kurtarmak için AK Parti’nin cinsel istismar önergesini bir an önce geçirmeye çalıştığını iddia etmişti.

ak1_0

Bir başka iddia da AKP Sakarya eski Milletvekili Ali İnci’nin kardeşi Yusuf İnci’nin 14 yaşında bir çocuğa cinsel istismardan arandığı haberinin ardından ortaya çıktığı yönünde.  Ali İnci ile cinsel istismar düzenlemesini hazırlayan AKP’li vekil İlyas Şeker’in birlikte çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Ali İnci ve ailesinin bölgede faaliyet gösteren İnci Grup’un sahibi. İddiaya göre, 14 yaşında kız çocuğuna tecavüz etme iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Yusuf İnci yurt dışında bulunuyor.Yusuf İnci, söz konusu tasarının yasalaşması durumunda yargılanmaktan kurtulacaktı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı