/ Güncel / AKP Yandaşı Rektörlerin Yolsuzluk Soruşturma Dosyaları

AKP Yandaşı Rektörlerin Yolsuzluk Soruşturma Dosyaları

on 28 Ocak 2013 - 14:53 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
9 Ocak, 2013

 

Red Hack’in yeni yıla girerken yaptığı eylemle YÖK’ü hacklemesi ile birlikte AKP’ye yakın rektörlüklerin büyük yolsuzluk soruşturmaları ortaya çıktı.

ODTÜ’de yaşanan olayların ardından çeşitli üniversite rektörleri ODTÜ yönetimini ve öğrencilerini kınayan bildiriler hazırlamışlardı. Ancak Red Hack’in ortaya çıkardığı belgeler sayesinde bu üniversite yönetimlerinin yolsuzluk soruşturma dosyaları ortaya döküldü.

Red Hack’in ele geçirdiği, YÖK ve üniversite imzalı belgelerin içinde yer alan yolsuzluk soruşturmaları şöyle:

Giresun Üniversitesindeki Yolsuzluk Soruşturması

Giresun Üniversitesinde Merkezi Araştırmalar Laboratuvarı için yapılan alımlarda yasal süreçler atlanarak yapılan büyük ödemeler olduğu ile ilgili soruşturmalar mevcut.  Soruşturma kapsamında bazı öğretim görevlileri de suçlanmakta. Yolsuzluk kapsamında soruşturulan öğretim görevlileri yaptıkları savunmada sürecin rektörlüğün bilgisi dahilinde olduğunu söylemişler.

Fırat Üniversitesinin Yüzsüz Rektörü

Fırat Üniversitesinde öğrencilerin harçlarını yatırdığı Vakıflar Bankasının üniversiteye verdiği promosyonun gelirlerinin önemli bir kısmının bahar şenlikleri için harcandığı öğrenildi.

Bu promosyon gelirinin bir kısmı ile de Rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl’e 480bin TL değeinde Audi A8 marka araba alındığı ortaya çıktı.

Rektör kendini “keşke almasaydık”, “düşüncesizlik ettik” diye savundu.

Gazi Üniversitesi’nden Büyük Vurgun

Gazi Üniversitesi’nin Çukurambar’da AOÇ’ye ait bir araziyi alması  ile ilgili yolsuzluk iddiaları da ortaya çıktı.

Soruşturma metninde yazanlar şu şekilde:

“Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’nün sözü geçen arsalar üzerine iş merkezi ve konut yapılmak üzere 2007 yılı Ekim ve Kasım aylarını kapsayan sürede ihaleye ve ihalenin mevcut iktidara ve Büyükşehir Belediye Başkanlığına yakın olduğu ileri sürülen Kuzu İnşaat firmasında kaldığı, bir iddiaya göre ihalenin yüzde 42.6 ile sonuçlanmasına karşılık eski Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın bizzat devreye girerek üniversitenin payının yüzde 40’a ilgili firmaya yer teslimi yapıldığı ve firmanın teklif mektubunu yenisi ile değiştirmek istediği, ancak Yapı İşleri Daire Başkanı Hamza Bey’in teklif mektubunu değiştirmediği ve kendi hissesi olan komisyonu söz konusu arsaların eski olan Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç tarafından görev süresi bitmeden çok acele sonuçlandırılmasının manidar olduğu belirtilerek, konunun kurulumuzca soruşturulması talep edilmiştir.”

Değnekçi Yunus Söylet

İstanbul Üniversitesi’nin 1 milyon 537 bin TL’yi muhasebe kayıtlarına girmediği tespit edildi.

Sayıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda Ziraat Bankası’nın İstanbul Üniversitesi’ne 325 bin TL’lik bir adet BMW ve 431 bin TL’lik 6 tane otomobil bağışladığı ortaya çıktı.

Aynı şekilde, yasaya göre öğrencilerin hizmetine sunulması gereken sosyal alanlar hukuka uygun olmayan bir şekilde otopark olarak ihalesiz bir şekilde işletiliyor.

İstanbul Üniversitesi’nden konu ile ilgili bir açıklama gelse de açığa çıkan idari işlemlerin yasal olmadığı ortada. Aynı zamanda açıklamada muhasebe kayıtlarına girmeyen paradan bahsedilmemesi konu ile ilgili bir yoruma gerek bırakmıyor.

Kastamonu Üniversitesi’nde Sahte Diploma Skandalı

Burada sahte diplomalı Cuma Aydın’ın okula önce akademisyen olarak atandığı ardından bilgisayar Teknolojileri bölüm başkanı yapıldığı ortaya çıktı.

Rektörün de karıştığı belirtilen skandalda olaydan kısa bir süre sonra rektör emekliliğini istedi.

Uludağ’da 12 Milyon TL’lik Yolsuzluk

Uludağ Üniversitesi’nde yapılan temizlik ihalesinde piyasada 0,40 TL olan ürünlerin 4,40 liraya alındığı belirtiliyor. Buradan yapılan vurgunun değeri yaklaşık 12 Milyon TL

Marmara Üniversitesi 17 Milyonun Üstünü Çiziyor

Yapılan incelemeler sonucunda 1997-2005 yılları arasında tam 17 milyon 580 bin TL’nin yersiz ve fazla ödendiği tespit edildi.

Bunun üzerine rektör Zafer Gül Sayıştay’a bir yazı göndererek paranın takibinden vazgeçmesi gerektiğini belirttiği Sayıştay’ın dosyayı Maliye Bakanlığı’na atıyor ve MB dosyayı kapattığı öğrenildi.

Yolsuzluk dosyalarının bazılarına bu linklerden ulaşılabilir:

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnVVZiMGlYUlZyM2c/edit

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WncjVZTk42U0tGRFU/view?sle=true

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnZnB4dmFWdmpxV1U/view?sle=true

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnOUtkXy1iSGN6VFk/view?pli=1&s…

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnSUFDeW1OSUswQ2c/edit

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!