/ Güncel / AKP’nin Cadı Avı Haziran Direnişinin Ruhunu Kıramaz

AKP’nin Cadı Avı Haziran Direnişinin Ruhunu Kıramaz

on 18 Haziran 2013 - 23:09 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
18 Haziran, 2013

AKP iktidarının Taksim ve Kızılay direnişçilerine yönelik sürdürdüğü polis saldırısı bugün polis operasyonları ile devam etti.

Sabaha karşı İstanbul ve Ankara’da çok sayıda sosyalist gözaltına alındı. İstanbul’da operasyonların odağı Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) olurken Ankara’da ESP, Odak, Kaldıraç, BDSP, Mücadele Birliği ve Halkevleri üyeleri sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Çok sayıda ev baskınının yanı sıra İstanbul’da Etkin Haber Ajansı, Atılım Gazetesi ve SGD bürolarına da baskınlar düzenlendi. ETHA’nın yayın akışını kesmek zorunda kaldığı bildiriliyor. ETHA’nın haberine göre İstanbul’da toplam 56 Ankara’da da 25 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, direniş sürerken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile yaptığı görüşmede eylemler bittikten sonra herhangi bir cadı avı başlatılacağını düşünmediğini belirtmişti. Ancak görülüyor ki AKP iktidarı öylesine tahammülsüz ki Gezi çadırlarının kaldırılmasından sadece 2 gün sonra polisler onlarca kişiyi gözaltına aldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul’daki operasyonlarla ilgili üzerinde 1 yıldır çalıştıkları yasadışı örgütlenmeleri hedef aldıklarını söyledi. Geçen hafta SDP’ye bu hafta da ESP’ye yapılan operasyonların odağında sosyalistlerin olması, direniş boyunca sürekli vurgulanan “marjinaller”in AKP tarafından günah keçisi ilan edildiğini gösteriyor

Sürekli Devrim Hareketi olarak AKP iktidarının direnişçilere yönelik polis operasyonlarını kınıyoruz. Bizler AKP iktidarını onlarca hukuksuz polis operasyonundan, keyfi yargılama ve tutuklamalardan tanıyoruz. Haziran direnişine yönelik bu operasyonların da kendilerinin tipik yöntemleri olduğunun farkındayız. Ancak AKP bir şeyi atlamaktadır ki, bu ülkede halk zaten bu yöntemlere isyan etmişti.

Haziran direnişinin ruhu artık üzerinizde dolaşıyor. Haziran direnişinin ruhunu bu zorbalıklarla kıramazsınız. Uykularınızın kaçtığı gecelerin sona erdiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  O günler tekrar gelecek. Öykü daha yeni başlıyor.

SDH olarak adaletsizliğin sembolü olan adalet saraylarına gönderilecek olan dostlarımızın bir önce serbest bırakılması gerektiğini ve gözaltına alınan tüm dostlarımıza yönelik dayanışmamızı ilan ederiz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!