/ Güncel / AKP’nin “Kürt Sorunu Yoktur” Salvoları Devam Ediyor!

AKP’nin “Kürt Sorunu Yoktur” Salvoları Devam Ediyor!

on 25 Mart 2015 - 16:01 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

7 Haziran seçimlerine gidilirken AKP’nin, tabanındaki milliyetçi oyları tutma çabası devam ediyor. İlk olarak Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur!” açıklamasıyla başlayan açıklamalar yine Tayyip Erdoğan’ın “izleme heyeti oluşturulmasını doğru bulmuyorum” çıkışıyla tavan yapmıştı. Bülent Arınç’ın aykırı beyanlarda bulunmasıyla ortalık toz duman olmuşken şimdi de Yalçın Akdoğan’dan Erdoğan’ın sözlerine paralel açıklamalar geldi.

Akdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle: “Sayın Demirtaş’ın ve Kandil’in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar sürecin ruhuna uymuyor. Gelinen aşamanın hassasiyetlerine uygun düşmemiştir, adeta süreci zehirlemiştir, iklimi bozmuştur. Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Bu sürece de bir fayda sağlamaz, öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Sayın Erdoğan’ı kimse Çözüm Süreci’ne karşı gibi bir konuma da indirgeyemez. Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Sayın cumhurbaşkanımızın bu konuda sözleri bizim için talimattır. Sayın Erdoğan herhangi biri değildir. Sayın cumhurbaşkanımız hem Ak Parti’nin Kurucu Genel Başkanıdır hem de bu siyasi hareketin lideridir. Onun pozisyonu, süreç açısından hayati önemdedir.” Akdoğan şöyle devam etti: “Ben daha önce yaptığım açıklamalarda halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdiğini, zaten sürdürülemez hale gelen sistemin, bu yeni parametreyle daha da süreci zorlaştıracağını vurgulamıştım. Bu yüzden bu, kişilerden bağımsız bir sistem sorunudur. Sayın Başbakanımız da defaatle bunu vurgulamıştır, yeni anayasa bağlamında başkanlık sistemine vurgu yapmıştır. Seçim beyannamesi çalışmalarında da bu değerlendirilen önemli bir konudur.”

Bu açıklamalar aynı zamanda Bülent Arınç’a “yumuşak” cevap niteliğini de taşıyor. 7 Haziran’a kadar köprünün altından daha çok sular akacağa benziyor. AKP çözüm süreci politikasını kamuoyu araştırma şirketlerine göre belirlemeye başladı. Kürt siyasi hareketine yönelik bu sözlü saldırılar sokakta, üniversitelerde faşist çetelerin fiili saldırılarına dönüşüyor. Kürt ulusal hareketinin eylem ve söylemleri önümüzdeki süreçte daha önemli hale gelecektir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!