/ Güncel / AKP’nin Patronlara Yeni Kıyağı: “İşçini Öldürme; Parayı Kap!” (Çağın Erdinç)

AKP’nin Patronlara Yeni Kıyağı: “İşçini Öldürme; Parayı Kap!” (Çağın Erdinç)

on 12 Kasım 2014 - 16:15 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

AKP’nin on iki yıllık iktidarı boyunca resmi rakamlara göre 14 bin 700 işçi hayatını kaybetti. Ermenek’te ölen madencilerle birlikte bu rakamın 14 bin 718 olduğunu söyleyebiliriz.  Türkiye bu rakamlarla işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, Dünya’da üçüncü sırada. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre Türkiye “iş kazaları” sonucu ölümlerde sadece El Salvador’u ve Cezayir’i geçemiyor! Ama ne gam! AKP bu iki ülkeyi de geride bırakmak için elinden geleni yapıyor!

 

Sadece 2012’deki verilere bakacak olursak AKP’nin iktidara geldiği 2002’den 2012’ye kadar 11 bin işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini görüyoruz. Bu her yıl bin yüz işçinin öldüğü anlamına geliyor. Yani sadece 2002’den 2012’ye kadar günde dört işçi, iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetti.

 

AKP’nin sürekli artan emek sömürüsü giderek daha vahim bir hal alıyor. Mevcut tabloya 2014’te “rekor” sayıda “iş kazaları” ve işçi ölümleri eklendi. 2014 yılının sadece ilk dokuz ayında bini aşkın işçi hayatını kaybetti. Bu yıl AKP’nin azgınca uyguladığı emek sömürüsü politikaları sonucunda, Soma’da ölen 301 madencinin acısı devam ederken rezidans inşaatının asansöründen düşen on işçiyi kaybettik.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bakanlık döneminde meydana gelen iş kazalarına ve ölen işçi sayısına da özellikle değinmek gerekir. Faruk Çelik’in beş yıl iki aylık görev süresi boyunca, 8 bin 504 işçi hayatını kaybetti.

 

Elbette bu ölümler tesadüf değil. AKP döneminde taşeronun girmediği alan neredeyse yok!  AKP iktidarı döneminde taşeronlaşma hem kamu hem de özel sektörde en temel “istihdam” biçimi haline gelirken 10 yılda 387 bin olan taşeron çalışan sayısı 1 milyon 700 bini buldu. Türkiye’de bugün 275 kamu kurumu ile 33 bin 788 şirket taşeron işçi çalıştırıyor.

 

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de Türkiye’de özel ve kamuda toplam taşeron sayısı bugüne kadar rekor oranda artış gösterdi. 2002’ye 358 bin 511’i erkek, 28 bin 607’si kadın olmak üzere toplam 387 bin taşeron işçi çalıştırılırken bu rakam 2007’ye gelindiğinde 1 milyon barajını geride bıraktı.

 

Yaygın kayıt dışı işçilik ve hızla artan taşeron işçilerinin üyeliklerinin sayılmaması sendikaları zayıflattı. Sendikalaşma istatistikleri vahim bir tablo ortaya koyuyor. Türkiye’de 11.6 milyon işçiden sadece 1.1 milyonu sendikalı. 2002’de 358 bin olan taşeron işçi sayısı bugün kamu ve özel sektör toplamında 2.5 milyona ulaştı. Bunun 1.1 milyonu belediyeler de dâhil kamuda çalışıyor.

 

Evet, tablo bu kadar vahim! Taşeronlaştırma politikaları, yaşanan iş cinayetlerinin en büyük sorumlusu! Ancak AKP, meseleyi doğru kavrayamamış olacak ki (!) çıkartmayı düşündüğü yeni yasayla taşeronlaştırmayı mahkum etmek yerine, yine patronları ödüllendirmeyi düşünüyor.

 

İş Sağlığı ve Güvenlik Paketi adı altında hazırlanan paket Davutoğlu tarafından açıklandı. Hiçbir yorum katmadan, önce Ahmet Davutoğlu’nun pakete dair söylediklerini aynen aktaralım. Davutoğlu yeni pakete dair şunları söyledi: “Çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir işyerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak. İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak. ILO’nun 167 ve 176 sayılı maden ve inşaatlarında iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmeleri ile ilgili yasal süreci hızlandırdık. Ümit ederiz ki bu hafta veya gelecek hafta bu yasa TBMM’den geçecek’’.

 

Ahmet Davutoğlu’nun söylemeye çalıştığı, lafı eğip büktüğü cümlelerin doğrusunu söyleyelim: “işçini öldürme; parayı kap!” Devamındaki cümlelerin mealini de şöyle okuyabiliriz: “Ola ki işçini öldürürsen, o zaman paranı biz alırız!”

 

Evet, AKP döneminde her şey o kadar bayağı şekilde ilerliyor ki AKP iktidarı insanlarla alenen dalga geçebiliyor! Eğer patron işçiyi öldürmezse, işsizlik primini kısarak işçileri cezalandırmayı, patronları ödüllendirmeyi düşünüyorlar!

 

Toprak altında, tersanelerde, fabrikalarda hayatlarını kaybeden işçi bedenleri üzerinden para muhabbetleri dönüyor! AKP patronlarla bir çeşit “al gülüm; ver gülüm!” oynuyor! Üstelik, taşeron politikalarına hiç değinmeden yapıyorlar bunu! İş cinayetlerinin gerçek nedenlerinin etrafından dolaşarak insanları oyalıyorlar, hepimizi aptal yerine koymaya çalışıyorlar!

 

AKP iktidarı devam ettiği sürece işçi ölümleri devam edecek! AKP iktidarda kalmaya devam ettiği sürece yalnızca katliamlarda ortaya çıkıp insanlarla alay eder gibi açıklamalar yapan Faruk Çelik’in sıfatına daha çok maruz kalacağız! AKP’liler her katliamdan sonra çıkıp firmaları suçlayacak, öte yandan perdenin arkasından patronların sırtını sıvazlamaya devam edecek! Bunları söylüyoruz, çünkü yaşanacakları herkes gibi, biz de biliyoruz. AKP’yi deviremediğimiz sürece, AKP’nin bugüne kadar işlediği cinayetler, bundan sonra işleyeceklerinin teminatı olacaktır!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı