/ Güncel / AKP’nin Sürek Avı Sürüyor!

AKP’nin Sürek Avı Sürüyor!

on 25 Haziran 2012 - 13:50 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

25.06.12

Bu sabah KESK’e bağlı çeşitli sendikaların üyelerine polis tarafından KCK soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda, aralarında KESK başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 58 kişi gözaltına alındı. Ayrıca polis operasyon kapsamında sendika üyelerinin evlerine ve KESK’e bağlı SES, ESM, BES, Tarım Orkam-Sen, Haber-Sen, Tüm Bel-Sen ve Eğitim-Sen’e de baskınlar düzenlendi, aramalar yaptı.  Bu arada gözaltına alınan 2 KESK üyesi kalp rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. “KCK Türkiye Meclisi Demokratik Emek Platformu” şeklinde bir gerekçe gösterilerek 71 sendikacı hakkında yakalama kararı olduğu bildiriliyor. Bugün ise başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çeşitli illerde KESK tarafından kitlesel protestolar gerçekleştirildi. Ankara’da yaklaşık 500 kişinin katıldığı çeşitli siyasi parti ve kuruluşların destek verdiği eylemde YKM önünden Başbakanlığa bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada AKP’nin Kürt sorunu ile ilgili çözümsüz ve saldırgan tavrı üzerinde duruldu ve açıklamada “AKP, kendisi gibi düşünmeyen Kürtlerin siyaset yapmasına da tahammül edememektedir. Sadece son bir yıl içerisinde 26 yönetici ve üyemizin tutuklanmış olması KESK üzerinde yapılan baskının sistematik hale geldiğini gösteriyor.” diye konuşuldu. İstanbul’da ise Tünel’den Taksim meydanına kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi. Ayrıca KESK bu eylemlerde gözaltına alınan arkadaşlarının mahkemeye sevk edildiği gün tüm Türkiye’den Ankara’ya geleceklerini ilan etti.
KESK; eleştirilecek birçok yönü de olsa AKP iktidarının zulmünün çatırdayabileceği tek yer olan emek cephesinde verilebilecek mücadelenin en önemli aracı konumunda, dolayısıyla AKP’nin, düzenin savcılarının ve polislerinin KESK üzerinde bu denli bir yıpratma ve yıldırma çabalarının boşuna olmadığını görmek gerek.  Ayrıca gözaltı rakamlarının bu denli büyük olması AKP’nin KESK üzerinde tam bir kelle avı başlattığının da bir göstergesi konumunda. Operasyonların bir başka boyutu ise Kürt halkı üzerinde yürütülen kirli politikanın bir uzantısı durumunda olmasıdır.  Sendika üyesi Kürtler üzerinde yürütülen bu baskı ve yıpratma girişimleri bir kez daha devletin neredeyse canının istediği herkesi Terörle Mücadele Yasası ve Özel Yetkili Mahkemeleri ile birlikte içeri alabileceğini göstermektedir.
Aynı şekilde 4+4+4 eylemlerinde ve 23 Mayıs grevinde, birçok yönünü eleştirsek de, KESK’in yürüttüğü mücadele AKP’yi zorlayabilecek tek kanalın da büyük bir potansiyel barındırdığını ve KESK’in bu süreçte üye sayısını yaklaşık 15.000 artırdığını gözden kaçırmamak gerek.  Kuşkusuz bütün bunların AKP iktidarını rahatsız ettiğini gözlemlemek mümkün. AKP ise bütün bunlara KESK’i itibarsızlaştırmaya ve yöneticileri üzerinde bir gözaltı-tutuklama terörü ile bir baskı kurmaya çalışarak cevap veriyor. Ancak bütün bu baskı dalgasını göğüslemenin yolu da yine yürütülen emek mücadelesinin daha da güçlenmesinden ve emekçilerin sokaklarda vereceği mücadelenin yükseltilmesinden geçiyor.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı