/ Güncel / AKP’nin Yeni Türkiyesinde Kadınlar Katlediliyor; Kâtiller “İyi Halden” İndirim Alıyor!

AKP’nin Yeni Türkiyesinde Kadınlar Katlediliyor; Kâtiller “İyi Halden” İndirim Alıyor!

on 10 Kasım 2015 - 19:36 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz Eylül ayında, 16 bıçak darbesiyle öldürülmüştü. Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Mundis suçunu itiraf ettikten sonra cezaevine gönderilmiş ve Mundis’in yargılama süreci başlamıştı. hatice kaçmazMahkeme bugün sonuçlandı! Mahkemeden çıkan sonuç bir kez daha, tacize, tecavüze uğrayan ve katledilen kadınların değil kadınları katledenlerin korunduğunu kanıtladı.

Katletmeye Bıçakla Gidiyor; Ancak “Tasarlayarak Öldürmekten” Ceza Almıyor!

Orhan Mundis, âşık olduğunu söylediği Hatice Kaçmaz’ı evlenmeye “ikna etmek” için gittiği buluşmaya bıçak götürmüştü. Yani Orhan Mundis’in evlilik teklifinden sonra alacağı cevabı tahmin edip yaşanacakları tasarladığı açıktı; fakat mahkeme “tasarlayarak cinayetten ağırlaştırılmış müebbet” cezası uygulamadı! Orhan Mundis’in cezasındaki indirimin gerekçesini mahkeme şu sözlerle açıkladı: “Sanık tutku derecesindeki aşırı duygusallığın etkisiyle ve ruh halinde yarattığı hiddetle yanına bıçak alarak maktuleye bıçak darbeleri vurmuştur.

Bu skandal karar açıklanırken Diyarbakır’daki tecavüz davası da görüldü. Karar yine şaşırtmadı! 14 yaşındaki Z.B’nin başına taşla vurarak bayıltıp ardından genç kadına tecavüz eden Yaşar Taner’e “sanığın mahkemedeki saygın tutumundan” indirim yapıldı.

Sözünü ettiğimiz olaylar, yalnızca duyduklarımız! Toplumsal baskıdan, “kadın olarak susmaya” zorlandıklarından kadınların her gün yaşadığı taciz, tecavüz ve hakaretlerin sadece bir bölümü “genel tabloya” yansıyor. Genel istatistik tablosuna yansıyanların “bir bölümü” bile korkutucu! 2015’in ilk 64 gününde 53 kadın; aynı yılın ilk  9 ayında 219 kadın katledildi! 2002–2015 arasında katledilen kadın sayısı 5 bin 406! İyi hal indiriminde çok “cömert” olan AKP’nin yeni Türkiyesinde kadınların durumu işte bu! Üstelik bu rakamlar, duymadığımız olayların yanında, okyanusta su damlası!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!