/ Güncel / AKP’ye 28 Belediye Yetmedi

AKP’ye 28 Belediye Yetmedi

on 13 Eylül 2016 - 20:39 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

11 Eylül günü, 24'ü DBP'li 28 belediyeye AKP hükümeti tarafından kayyum atandı. Belediyelerin Kürtçe tabelalarını indirilirken AKP, kayyum eliyle uzun süre boyunca belediye yönetimlerini elinde tutmayı palnladığını dile getiriyordu. Binali Yıldırım ise bayram sonrasında daha çok belediyeye kayyum atanacağını ilan etti.

Belediyelere el konulması AKP'ye yetmemiş ki dün AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, HDP'ye de kayyum atanması gerektiğini şu sözlerle dile getirdi: "Hatta o kayyım az, onların partisine de, onların kapısına, zihnine de kayyım atanmalı diye düşünüyorum." Turan, Sur ile kardeşlik protokolü bulunan Çanakkale Belediyesi başkanı Ülgür Gökhan'ın "Biz kayyımlarla kardeş falan olmayız. Çanakkale halkı Sur halkı ile kardeştir. Bu kardeşlik kurulmuştur ve ilelebet devam edecektir. Biz demokrasilerde kayyumların halkı temsil etmediğine inanırız." sözlerine de çok bozulmuş; Gökhan'a da şu sözlerle aba altından sopa göstermekten de geri durmadı: "…kötü olan şu, kayyım Sur'a atanıyor, ses Çanakkale'den çıkıyor. Kayyım oraya atanıyor, ses buradan çıkıyor. İsyanımız buna. Biz Türk ve Kürt'ü kardeşliğini bilen insanlarız. Biz Hakkari ve Şırnak'ın kaderinin bir olduğunu bilen insanlarız. Ama gördük ki son dönemde Çanakkale'de de milli olmayla ilgili bir sınav var. Herkes yerini, safını net ortaya koyacak. Terörün yanında mısın? Karşısında mısın kardeşim?"

AKP cephesinden bir başka isim Albülkadir Selvi ise "Sırada dokunulmazlığı kaldırılan HDP’lilerden bazılarının tutuklanması var." diyerek bayram sonrasında Kürt hareketine yönelik saldırıların artacağı dile getirmiş oldu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı