/ Güncel / Altın Portakal Film Festivali Sansürle Sarsıldı (Ekin Akbaş)

Altın Portakal Film Festivali Sansürle Sarsıldı (Ekin Akbaş)

on 4 Ekim 2014 - 21:58 Kategori: Güncel, Kültür-Sanat
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

4 Ekim 2014

10-18 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetimi büyük bir yalakalık örneği sergileyerek Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli Gezi belgeselini, belgesel ön jürisi tarafından seçilmesine karşın yarışmaya almadı. Böylesine bir çifte standardın yaşandığı Altın Portakal Film Festivali’nin tavrına festival jürisinden protesto gelmesi de gecikmedi. Jürinin bir kısmı sansür devam ederse jüri üyeliğinden çekileceklerini açıkladılar. Festivalin uluslararası alandaki itibarına da zarar vereceği aşikar bu sansür, iktidar yalakalığının nelere kadir olduğunu tekrar ortaya koyuyor.

 

Antalya Altın Portakal Film Festivali 35 yıldan sonra ilk defa sansürle çalkalanıyor. 1979’daki 16. Altın Portakal Film Festivali, Sansür Kurulu’nun yarışmaya katılan üç filmi (Yavuz Özkan’ın yönettiği ve işçi sorunlarını anlattığı Demiryol; Ömer Kavur yapımı olan ve babalarını kan davasına kaybeden iki kardeşin İstanbul’a kaçtıktan sonra başlarına gelenlerin anlatıldığı Yusuf ile Kenan ve Yavuz Pağda’nınYolcular filmi) yasaklaması üzerine bir sansür krizi yaşamış; festivale katılan tüm yapımcı ve yönetmenlerin festivalden çekilerek karara tepki göstermişti.

 

Festivalde hazırladığı belgesel sansüre uğrayan, Boğaziçi Filoloji mezunu sanatçı Reyan Tuvi önceki yıllarda Hürriyet gazetesi seyahat ekinde başarılı seyahat yazılarıyla tanınmıştı. Tuvi’nin hazırladığı belgesel daha önce 33. İstanbul Film Festivali, Documentarist-7. İstanbul Belgesel Günleri ve 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilmişti.

 

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin çeşitli bölümlerinde görev alan 12 jüri üyesi, yaptıkları basın açıklamasıyla sansür nedeniyle endişelerini ve durumun böyle gitmesi durumunda jürilikten çekilebileceklerini söylediler. Ayrıca jüri başkanı Yılmaz Erdoğan da konuya dair “Sansürün olduğu yerde ben yokum.” açıklaması yaptı. 12 jüri üyesinin basın açıklamaları şöyle:

 

“Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı filminin ‘Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği’ gerekçesiyle, 51. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması listesinden çıkarılması, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bir film festivalinden beklenen, filmlerin gösterim hakkını, seyircininse filmlere erişim hakkını savunmak ve filmin yaratıcılarının sanatsal ifade özgürlüğünü korumaktır. Bir filmin Türk Ceza Kanunu gerekçe gösterilerek yarışmadan ihraç edilmesi ise, festivalin kendini bir sanat kurumu değil, hukuki bir ceza mercii addederek hareket ettiğini gösterir.

Altın Portakal yönetiminin, yarışmasına başvurmuş ve ön elemeyi geçmiş bir filmin yaratıcılarını zan altında bırakması son derece vahimdir. Halihazırda birçok festivalde gösterilmiş olan ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’, festival yönetiminin bu tutumuyla sadece yarışmadan çıkarılmış olmuyor, aynı zamanda söz konusu sanat eserini kriminalize etme anlamına geliyor. Filmin ileride başka etkinliklerde seyirciyle buluşmasının önünü kesebilecek ya da belli bölümlerinin sansürlenmesine zemin hazırlayacak bir uygulama.

Tüm bu nedenlerden, bu açıklamayı sadece filmin Ulusal Belgesel Film Yarışması’na geri alınması için yapmıyoruz. Aynı zamanda festivalden, Reyan Tuvi’nin sanatsal ifade özgürlüğüne sahip çıkan bir açıklama bekliyoruz. Sanat eserlerinin suç unsuru olarak görülmesine davetiye çıkaran bu kararın geri alınmasını ve filmin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda, sanatçının kurguladığı özgün haliyle gösterilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca, festivalde jüri üyeliği yapmak üzere davet edilen bizlerin, bu uygulamanın ardından karar irademizi güvence altında hissetmesi mümkün değil. Festival yönetiminden, film gösterimlerinin her türlü baskıdan muaf bir şekilde yapılacağını ve seçici kurulların kararlarının manipüle edilmeyeceğini garanti eden, tavizsiz bir açıklama bekliyoruz.”

 

Belmin Söylemez (Ulusal Yarışma, Ana Jüri)

Can Candan (Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ana Jüri Başkanı)

Ayla Kanbur (Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ana Jüri)

Zeynep Dadak (Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ana Jüri)

Belma Baş (Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Ana Jüri)

Emre Akay (Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Ana Jüri)

Mehmet Açar (Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Evrim Kaya (Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Kaya Özkaracalar (Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Fırat Yücel (Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Metin Gönen (Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Esin Küçüktepepınar (Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD Jürisi)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı