/ Güncel / Amasya’da Halk, Banklar Parkı’nı Korumaya Devam Ediyor!

Amasya’da Halk, Banklar Parkı’nı Korumaya Devam Ediyor!

on 5 Haziran 2014 - 12:40 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
5 Haziran, 2014

Amasya’da geçtiğimiz günlerde Banklar Parkı’nın talan edilmesine karşı başlatılan direniş halkın yoğun katılımıyla sürüyor. Her gün yüzlerce kişi parka akın ederken, geceleri de tutulan nöbetlerle direniş sürdürülüyor.

Öte yandan halkın desteğinin yoğunluğu parkta alternatif bir yaşamın yaratılmasını olanaklı kılıyor. Parka gelenler yeni bir komün hayatının temellerini atarken; yemek hazırlıklarından nöbetlerin sürdürülmesine çevre temizliğine kadar herşey kolektif bir şekilde sürdürülüyor. Parkı dolduran gençler halaylar, türküler ve marşlarla direnişe coşku katıyor. Şehir esnafı da direnişe maddi ve manevi destek sağlamaya devam ediyor.

Bu ruhu yaratan şey direnişin oldukça meşru olması, politik farklılıkları olan herkesi ortak bir amaç doğrultusunda birleştirebilmesi ve mücadele kültürünü birbirlerine aktarabilmesidir. Devrimci gençlerle birlikte, muhafazakar, milliyetçi insanlarda parkta direnişe destek olabiliyor ve bu düzenin neden değişmesi gerektiğine dair fikirler ortaklaştırılabiliyor.

Amasya halkı sermayenin kendi güvenliğini ucuz kar hırsı için hiçe sayabileceğini, solklanabilecekleri ufak bir parkı bile gözlerini kırpmadan ranta kurban edebileceklerini kendi gözleriyle görüyor. Belediye ve petrol şirketinin ilişkilerinin ne kadar iç içe geçtiğini, buranın rantından beraber nasıl beslendiklerini, polisin bu rantı korumak adına nasıl harekete geçtiğini canlı olarak yaşayabiliyor.

Yarın direnişin seyri adına önemli bir gün. Samsun İdare Mahkemesi’nden parkın geleceği ile ilgili bir kararın çıkması bekleniyor ve Amasya’dan gönüllü avukatlar Samsun’a gidecekler.

Parkın çevresine üç toma, yüzlerce sivil ve çevik kuvvet polisi yığan emniyetse direnişi kırmak adına çalışmayı sürdürüyor. Doğrudan müdahale etmenin direnişi daha da büyüteceğini gören emniyet bunun yerine halka park içerisinde provokatörlerin, marjinal örgütlerin bulunduğu masalını anlatıyor. Amaçları halkı korkutarak geri çekilmelerini sağlamak ve direnişe saldırmak.

Şirket avukatı da yapılan görüşmelerde parkın altılması halinde kesinlikle ağaçlara dokunulmayacağını aktarıyor. Biliyoruz ki buradan çıktığımız anda olanca imkanlarıyla burayı yerle bir edecekler.

Sendikaların desteği bu gün yapılan eylemlerle devam etti. Türk Eğitim Sen ile birlikte Eğitim Sen’de direnişi destekliyor.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı