/ Güncel / Anayasa Değişikliğinin 2 Maddesi Meclisten Geçti; Ama Nasıl?

Anayasa Değişikliğinin 2 Maddesi Meclisten Geçti; Ama Nasıl?

on 11 Ocak 2017 - 17:45 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Teklife ilişkin maddeler, Meclis’te kurulan komisyondan AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifi 9 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlandı.

 

Gün boyu milletvekillerinin tartışmaları sürerken gece saatlerinde Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesine geçilmesi oylanmıştı. 480 milletvekilinden 338’i kabul oyu kullanırken, 134 ret oyuyla 10 Ocak gecesi 18 maddenin tek tek görüşülüp oylanmasına karar verilmiş oldu.

Meclisteki oylama sırasında hiç de şaşırtıcı olmayan görüntüler de vuku buldu; AKP’li milletvekilleri “göstere, göstere” ikilemesinin hakkını verir şekilde verdikleri oyları kanıtlamak istercesine Meclis İç Tüzüğüne aykırı olduğunu bilmelerine rağmen açık oy kullandı. Daha önce de kritik oylamalarda firenin önüne geçmek için AKP’liler benzer yöntemler kullanmıştı: oyun cep telefonuyla fotoğrafını çekmek, kabinlere 2’şer 3’er girmek gibi .CHP’li vekillerin itirazı üzerine ‘renkli’ görüntüler de yaşandı: Sağlık Bakanı Recep Akdağ açık oy kullanmasına CHP’li vekillerin tepkisi üzerine ” Hadi lan suç işliyorum, sana mı soracağım” demekte beis görmedi. Ardından da “AK Partililer olarak zaten bu teklifi veren kişileriz. Oyumuzu kırk defa açık etmişiz. Gizlenecek bir şey mi var?” diyerek durumu perçinledi.

2 Madde Kabul Edildi

Anayasa değişiklik teklifinin birinci maddesi 347 oyla, ikinci maddesi 343 oyla kabul edildi.

Yargı bağımsızlığı için yapılmak istenen düzenlemeyi içeren 1. maddenin oylamasına 484 milletvekili katıldı. 347 milletvekili kabul oyu kullanırken, 132 milletvekili ret oyu kullandı. 2 milletvekili çekimser kalırken 1 oy geçersiz sayıldı.

Teklifin birinci maddesi şöyle:

7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 9 uncu maddesine “bağımsız” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve tarafsız” ibaresi eklenmiştir.

Teklifin 2. maddesi 343 oyla kabul edildi

TBMM’deki anayasa teklifinin 2. maddesi 343 oyla kabul edildi. Oylamada 133 ret, 1 çekimser, 2 boş ve 1 geçersiz oy çıktı.Teklifin ikinci maddesi şöyle:

Teklifin ikinci maddesinin kabulü ile milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak.

18 maddenin henüz ilk maddesi geçti, bütün maddeler oylandıktan sonra, paketin tamamı için oy kullanılacak. Oylamanın 24 Ocak tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı