/ Güncel / Ankara’da Coşkulu YÖK Protestosu!

Ankara’da Coşkulu YÖK Protestosu!

on 6 Kasım 2012 - 15:09 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
6 Kasım, 2012

 

YÖK’ün kuruluşundan bu yana tam 31 yıl geçti. 12 Eylül darbesi sınıf mücadelesini ezip geçerken,  geleceğin gençlerine yaptığı darbenin adı YÖK oldu.  Sınıf mücadelesinin en hareketli unsurlarını piyasanın, milliyetçiliğin ve tahakkümün hâkim kılındığı üniversitelerde yetiştirmek bir anlamda burjuva devletin geleceğini güvence altına almak için attığı adımdı. Bu anlamda YÖK, egemenler açısından başarılı bir projedir.

Elbette devir değişti, Özal’dan AKP hükümetine YÖK bâki kaldı; gününün piyasa ve iktidar koşullarına cevap verecek nitelikler ile donatıldı. 2000’lere gelindiğinde artık üniversiteler birer hizmet sektörü bürolarına, üniversite gençliği ise kalifiye, ucuz iş gücüne çevrildi. Şimdi ise, AKP hükümetinin eliyle yürütülen piyasacılık saldırıları muhafazakârlık projesi ile katmerlenerek bütün bir eğitim sistemini dönüştürmenin peşinde.  4+4+4 yasası ile bir adım ileri götürülen bu hamla yeni YÖK yasa tasarısı ile üniversiteleri de dönüşüme katmayı planlıyor.  12 Eylül’ün YÖK’ü, AKP hükümetinin ve emperyalist kapitalizmin ihtiyaçlarına tam cevap vermek üzere kollarını sıvamış duruyor.

Bugün, üniversite kampüslerinden ve sokaklardan kuruluş yıldönümünde YÖK’e, YÖK düzenine ve yeni YÖK yasa taslağına karşı sloganlar yükseldi. Bu eylemlerden biri de Ankara’da Eğitim-Sen 5 nolu Şube öncülüğünde örgütlenen yürüyüş ve basın açıklaması idi.

ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinden akademisyenler, emekçiler ve öğrenciler Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde buluşarak Sakarya Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Kampüste buluşan ve sloganlarla yürüyüşe geçen kitle oldukça coşkulu bir şekilde ortak bir pankartla yürüdü. Yürüyüş boyunca alkışlarla desteklenen korteje sokaktan katılım da iyiydi. Sakarya Meydanı’na varıldığında, konuşmalar ve basın açıklaması sırasında ise coşku yürüyüşün çok gerisinde kaldı.

Yürüyüş sırasında atılan sloganlar sermayeyi ve düzeni teşhir etmesi yönünden kuvvetli olsa da AKP hükümetine dair bir şey söylememesi nedeniyle ve cezaevlerindeki direniş konusunda çok yetersiz bir içeriğe sahipti.

6 Kasım öncesi yerellerde yapılan eylemler ile 6 Kasım’a çağrılar yapılmış; üniversitelerde gündem yaratılmaya çalışılmıştı. Ne var ki gereken kitlesellikte geçmeyen örgütlenme çalışmaları gerekse de parçalı eylemler ve cezaevlerinde süregiden açlık grevleri gibi acil gündemler, giderek daha da yakıcı hale gelen YÖK eyleminin olması gerekenden daha güçsüz geçmesine neden oldu.

Yeni YÖK yasa tasarısı devasa bir saldırıyı üniversitelerde gerçekleştirmeyi planlarken yapmamız gereken şey en geniş muhalefet cephesini örmeye çalışmak olmalı. 4+4+4 yasası eylemindeki atıllığın ve aceleciliğin bizlere kitlesellikten ve uzun soluklu bir çalışmadan yoksun reflekslerin başarı getiremeyeceğini göstermişti.

Bu nedenle SDH bir kez daha üniversite gençliğini, üniversiteleri sermayeye teslim etmemek ve YÖK’ün yeni saldırılarını püskürtebilmek için  mücadeleyi büyütmeye çağırıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!