/ Güncel / Ankara’da Ulaşıma Zam

Ankara’da Ulaşıma Zam

on 15 Ocak 2017 - 20:44 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2017 yılı ardı ardına gelen zamlarla başladı. MTV’den (Motorlu Taşıt Vergisi), pasaporta, ehliyetten trafik cezalarına kadar vergi, harçlar ve cezalarda yaşanan yüzde 3.83’lük zammın ardından daha yılın ikinci haftası dolmadan akaryakıta yapılan ikinci zam gelecek yeni zamların habercisi olmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise geçtiğimiz günlerde Ankara’da toplu taşıma ücretlerine zam yapılacağını duyurmuştu. Ankara’da ulaşımda zamlı tarife bugünden (15 Ocak Pazar) itibaren geçerli olacak. Yeni tarifede tam ve aktarma ücretleri yüzde 6.3 oranında artırılırken, öğretmen ve öğrenci ücretlerinde değişiklik olmadı. Zamların ardından belirlenen yeni rakamlar ise şöyle;

Metro, Ankaray ve Ego otobüslerinde tam biniş 2.35 TL’den 2.50 TL’ye yükselirken, aktarma ücretleri 1 TL olarak belirlendi. 1.75 TL olan indirimli,öğretmen ve öğrenci, bilet fiyatları aynı kaldı.

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) belirlediği yeni tarifede ise özel halk otobüslerinde tam biniş 2.50 TL’den 2.75’ye yükseltilirken, indirimli biniş ücreti 1.75 TL olarak uygulanmaya devam edecek.

Minibüslerde ise kısa mesafe yolculuklarında yolcuların ödeyeceği ücret 2.75 TL’ye, uzun mesafelerde ise 3.15 TL’ye yükseltildi.

4 TL olan tek binişlik, aktarım hakkı bulunmayan kullan at bilet fiyatlarında bir değişikliğe gidilmezken; Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR’ler de 11 TL oldu.

Yine ABB’nin yaptığı bilgilendirmeye göre 2014 yılında açılan ve ücretsiz hizmet veren Yenimahalle – Şentepe Teleferik hattı ise artık ücretli. Yeni uygulama ile yolcular teleferiğe 1TL ödeyecekler. Yolcuların Yenimahalle Metro İstasyonu’nda aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleri halinde teleferik için ödedikleri 1 TL’nin düşürülecek. Yine metroyu kullanarak Yenimahalle Metro İstasyonu’na gelen ve yolculuğuna teleferik aktarmasıyla devam eden yolculardan ücret alınmayacak.

2017 yılını ülkemiz katliamlar, zamlar, KHK’lar ve göz altılarla açtı. Türkiye’yi ilerleyen günlerde ekonomik olarak daha zor günlerin beklediğini söylemek sadece bu rakamlara bakarak dahi söylemek mümkün.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!