/ Güncel / Arçelik LG İşçileri Direnişe Devam Ediyor

Arçelik LG İşçileri Direnişe Devam Ediyor

on 29 Temmuz 2015 - 15:22 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mayıs ayı sonunda düzenledikleri yürüyüşün ardından seçtikleri işçi temsilcileri ile fabrika yönetimine taleplerini açıklayan Arçelik LG işçileri 26 Mayıs günü telefonlarına gelen mesajla fabrikanın bakıma alınması sebebiyle üretime dört gün ara verildiğini, tüm çalışanların bu süre boyunca ücretli izinli sayılacağını öğrenmişlerdi. İşçiler yönetim tarafından kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine 2 Temmuz’da direnişe başladılar. Çalışmama haklarını kullanarak iş bırakan işçilerin direnişini kırmak amacıyla 4 Temmuz’da fabrikaya çevik kuvvet girdi. Bununla da kalmayan polis, işçiler ve fabrika yönetimi arasında süren görüşmelere katılmak istedi. Ertesi gün 168 işçi iş kanununun 27/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten atıldı. 20 Temmuz’dan itibaren direnişlerine fabrika önüne kurdukları direniş çadırı ile devam eden işçiler işten çıkarmaların son bulmadığını, geçen hafta da beş arkadaşlarının işten atıldığını ifade etti. 12-13 sene çalışmanın sonucunda 1800 liraya geçinmek zorunda bırakıldıklarını söyleyen işçiler, işten çıkarıldıkları madde nedeniyle işsizlik maaşı da alamadıklarını belirttiler.

27 Temmuz günü Gebze Adliyesi önünde toplanarak işe iade talebiyle dilekçe vermelerinin ardından mücadelelerinin hattını ve zeminini ortaya koydukları basın açıklamasında işçiler taleplerini ve Türk Metal’den istifa gerekçelerini şu şekilde dile getirdi:

Sendika adı altında sürekli işveren ve kendi çıkarlarını gözeten bir anlayışa hiçbir işçinin tahammül göstermesi beklenemez. Nitekim Bursa’da başlayan ve diğer kentlere sıçrayan bu eylemler onlarca metal fabrikasına da yayıldı. Bursa’da Nisan ayında Renault fabrikasında işçilerin ileri sürdüğü talepleri bizler de haklı bulduk. Fabrikada süreci konuşan biz işçiler böylece e-devlet üzerinden hiç baskı altında kalmadan Türk Metal’den istifa ettik. Taleplerimizi de fabrikada yönetime sunduk. Taleplerimiz özetle işç

Türk Metal Arçelik LG işçisini temsil etmedi, etmiyor. Beş yüze yakın istifa sayısı üzerine fabrika yönetimi bütün işçilere bir telefon mesajı gönderdi. 26 Mayıs günü yolladığı mesajda “fabrikanın bakıma alınması sebebiyle üretime dört gün kadar ara verilmiştir, tüm çalışanlarımız ücretli sayılacaktır” denildi. Üretimin yoğun olduğu bir sezonda istifa sürecini baltalamak amacıyla fabrika yönetiminin aldığı bu karara rağmen taleplerimizin arkasında durduk, birlik ve beraberliğimizi güçlendirdik, yasal haklarımızın takipçisi olacağımızı belirttik.

Fabrika genel müdürü Ahmet Sakızlı tüm işçilere hitaben yaptığı açıklamada önce bu taleplerin makul talepler olduğunu ifade etmesine rağmen sonrasında verdiği sözleri tutmayarak sendikadan istifa eden bizlere işyerinde türlü baskı ve mobbing uyguladı. Türk Metal işçileri fabrikada dolaşarak istifaları engellemeye çalıştı. Arçelik yönetimi ve onun koltuk değneği Türk Metal çetesi işçi arkadaşlarımızın ailelerini yanlış bilgilendirdi, istifa edenleri işten atmakla tehdit etti, tehditlerini başka fabrikalarda çalışan işçi eşleri ve kardeşlerine kadar yaygınlaştırdı.

Türk Metal temsilcileri tehditlerini daha da ileri taşıyarak yıllarca aynı fabrikada çalışan biz işçileri birbirimize düşürmek amacıyla bizi teröristlikle itham etti. Baskılar bizi yıldıramayacak, yönetim işçileri yıldırmak amacıyla savunma almaya, tutanak tutmaya, sözlü ihtar ve uyarıları keyfi biçimde artırmaya başladı. Baskılar neticesinde kadın erkek birçok işçi arkadaşımızın psikolojisini ve moralini bozmayı hedefleyen Türk Metal ve fabrika yönetimi biz işçilere geri adım attıramadı. Fabrika müdürü ve insan kaynakları müdürüyle gerçekleştirdiğimiz son toplantıda taleplerimizin karşılanmayacağı ifade edildi. Artan taciz ve mobbing uygulamalarına karşı hep beraber bir karar aldık; yasal haklarımıza saygı gösterilmediğini, iş güvenliği ve sağlığı önlemlerinin alınmadığını, bu sebeple 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan doğan çalışmama hakkımızı kullanacağımızı yönetime ilettik. Fabrika içinden ayrılmayarak yönetimi görüşmeye çağırdık, temel taleplerimizi yeniden yazılı olarak sunduk. CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarlan ve işçi temsilcilerimizle görüşen fabrika yönetimi yazılı bir protokol imzalayamayacağını söyledi, fabrika yönetimi barışçıl eylemimize de saygı göstermeyerek bizleri fabrika bahçesine yığdı, çevik kuvvet polisiyle yaka paça dışarı attı. Ramazan ayında iftara on dakika kala işten atıldık, iş kanununun 27/2 maddesi gerekçe gösterilerek işimizden edildik. Fabrika yönetimi bizleri temsil etmeyen Türk Metal temsilcileri ile el ele işsizlik ödeneğimize, tazminatlarımıza el koymuştur, ailelerimizi mağdur etmiştir, ulusal ve uluslararası yasalara aykırı davranmıştır.

Arçelik LG işçileri olarak bizler Türk Metal’den kurtulmak için başlattığımız mücadelemiz neticesinde 5 Temmuz günü işten atıldık. Hakkını arayan, onurlu işçiler olarak daima “Ölmek var, dönmek yok!” dedik. İşten atıldıktan sonra hep birlikte mücadelemizi kaldığı yerden sürdürmeye karar verdik. Avukatlarımız aracılığıyla işe iade davası açarak yasal haklarımızın takipçisi olduk. Daha da önemlisi işçi arkadaşlarımız ve ailelerimizin desteğini alarak fabrika önünde direniş çadırı kurduk. “Mücadele bitmedi, daha yeni başlıyor!” diyoruz. Hakkımızı alana, Türk Metal’den kurtulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Sizleri de bu mücadeleye destek olmaya davet ediyoruz.

“Türk Metal istifa, Arçelik’ten defol!” sloganları ile sonlanan açıklamanın ardından işçiler topluca direniş çadırına hareket edileceğini, ardından kararlılıkla mücadelelerini sürdüren Enpay işçilerine ziyaret gerçekleştireceklerini ifade ederek amaçlarının ilk etapta sınıf dayanışması olduğunun altını çizdi ve dayanışma çağrısında bulundular.

Gebze – SDH

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!