/ Engin Kara / Asgari Ücret Oyunu: Enflasyon Tırmanıyor, Zam Yağıyor (Engin Kara)

Asgari Ücret Oyunu: Enflasyon Tırmanıyor, Zam Yağıyor (Engin Kara)

on 3 Şubat 2016 - 18:49 Kategori: Engin Kara, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1176987_620x410

Daha önceden işçilere asgari ücretten ayrı olarak ödenen Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2016’dan itibaren asgari ücrete dahil edildi. Yani evlilik ve çocuk durumuna göre 123-209 tl arası olan AGİ ile beraber yeni yılda asgari ücret zaten 1200-1300 TL bandına gelmiş olacaktı. Değişen ne oldu peki? İşçinin eline aynı para geçecek. Açık söyleyelim işçiler olarak aldatıldık ve kandırıldık.

Yani emekçilere yönelik bir hak gaspı, kamuoyuna yönelik de bir aldatmaca ve yanlış bilgilendirme söz konusu. Asgari ücretli çalışanların AGİ haklarını gaspeden AKP hükümeti, vergi artışlarını da işverene ödetecek. Yine de patronların yükünü hafifletmek için 110 TL hükümet desteği geldi bile. Diğer taraftan patronlar kendi işlerini yoluna koymanın yollarını bulacaklar ve olan yine işçiye olacak. 1.300 TL asgari ücret, AKP’nin vergi gelirlerini artırmaktan başka bir ise yaramayacak. Yüklerinin arttığını iddia eden patronlar da işten çıkarmalara, daha uzun ve yoğun işçi çalıştırmaya, bankaya yatan parayı işçiden elden geri istemeye ve sigortasız-kaçak işçi çalıştırmaya yönelecekler. Asgari ücretle ilgili genel durumu şu şekilde toparlayabiliriz:

  1.  Asgari ücret şu haliyle zaten açlık sınırının altındadır.
  2.  Asgari ücret artışı karşısında patronlar, işçileri daha çok ve daha performanslı çalıştırmak isteyecekler. Yani sömürü yoğunlaşacak.
  3. Daha performanslı çalışmanın bir getirisi olarak aynı işi daha az işçiyle yapmak isteyen patronlar işçi çıkaracaklar, işsizlik artacak.
  4. Asgari ücret artışı karşısında patronlar kayıt dışı istihdama yönelecekler. Sigortasız çalışma artacak.
  5.  Patronlar ücret artışını fiyat artışına yönlendirecekler ve hayat pahalılığı artacak.
  6.  Patronlar bankaya yatırdıkları maaşların bir kısmını işçiden elden geri isteyecek
  7.  Devlet patronlar için verdiği 110 TL asgari ücret desteği karşısında maliyeti halka yükleyecek ve yeni vergi artışları oldu, olacak.

9701Temel tüketim maddelerimizi vuran zamlar, hayatı bizim için daha pahalılı hale getirerek ücretlerimizin mum gibi erimesine yol açıyor. Maaşlarımıza yapılan göstermelik zamlar, cebimize girmeden eskisinden daha az alım gücüyle bir ayı geçirmek zorunda kalıyoruz. Büyükşehirlerde Ulaşım Zamları Şubat itibariyle İstanbul ve Ankara’da toplu ulaşım ücretlerine de zam geldi. Zaten emekçi ve öğrenciler için büyük bir yük olan toplu ulaşım ücretlerine getirilen bu zamlar, hayat şartlarımızın daha da zorlaşması anlamına geliyor.

Ocak aylarında aylık ortalama yüzde 2,2 düzeyinde artan gıda fiyatları, Ocak 2016’da yüzde 4,3 yükselince, yıllık gıda enflasyonu da yüzde 11,7’ye kadar çıktı.Gıda fiyatlarının gelecek aylarda da enflasyonda belirleyici konu olması bekleniyor.

indir

Yıllık enflasyon Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyede

Kısacası, Türkiye’deki emekçileri artan pahalılık nedeniyle zor günler bekliyor. Eğer mücadele yükseltilmezse önemli bir yoksullaşma süreci kapıya dayanmış durumda. Asgari ücretin arttığı üzerinden propaganda yapan AKP ise ekonominin girdiği bu yeni çıkmazı emekçilere zamlarla ödetme telaşında.

Mücadele etmekten başka şansımız yok!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!