/ Dünyadan / Avrupa’da Kriz Derinleşiyor: İtalya Başbakanı İstifa Etti

Avrupa’da Kriz Derinleşiyor: İtalya Başbakanı İstifa Etti

on 5 Aralık 2016 - 13:33 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2008 krizinin etkilerinin özellikle bazı ülkelerde daha derinden hissedildiği Avrupa’da, Göçmen Kriziyle birlikte Avrupa Birliği tartışmaları sertleşmişti. Birliğin anlam tartışmalarının yanında İngiltere’nin referandumda AB’den çıkışı kabul etmesiyle birlikte sağın yükselişte olduğu pek çok ülkede de AB’den ayrılma talepleri yükseldi. Özellikle Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi zayıf ekonomilerin birliğe olan yükü ve alınacak önlemler de konuşulurken İtalya’da dün gerçekleştirilen referandum sonucunda Başbakan Matteo Renzi istifa ettiğini açıkladı.

italya

İtalya’da Referandum:

İtalya’da dün referandum, 1948 tarihli anayasanın 139 maddesinden 47’sinin değiştirilmesi için yapılmıştı.Değişiklikle parlamentonun üst kanadı Senato’nun yetkilerinin azaltılması hedefleniyordu. Senatör sayısının da 315’ten 100’e indirilmesi planlanıyordu. Ayrıca, yerel yönetimlerin bazı yetkilerinin merkezi hükümete devredilmesi de planlanıyordu.

Ne İçin:

İtalya kurulduğu 1946’dan bu yana geçen 70 yılda, 63 hükümet gördü. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kırılganlık siyasi istikrarsızlığa bağlandığı için AB yanlısı politikalarla devam edebilecek merkezi bir hükümet amacıyla “reform” adıyla referanduma gidildi. Paketin en önemli maddesi, halen parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ile eşit yetkilere sahip olan Senato’nun yapısının ve yetkilerinin azaltılmasıydı.  Çünkü, Parlamentonun bir kanadının yasa taslağında yaptığı her bir değişikliğin de diğer kanadın onayından geçmesi gerekiyor. Bu yüzden yasa tasarılarının defalarca Temsilciler Meclisi ve Senato arasında gidip gelmesi gerekebiliyor. Dolayısıyla Renzi hükümetinin krize karşı alacağı sistem lehine kararları doğrudan ve kısa sürede devreye sokabilmesi için istikrar adı altında bu referandumdan evet oyu çıkmasına ihtiyacı vardı.

Sonuç:

Sandıkların yerel saatle 23.00’te kapanmasının ardından açıklanan sandık çıkış anketleri ve ilk kısmi sonuçlar, “Hayır” oylarının açık farkla önde olduğunu gösterdi. İçişleri Bakanlığı’nın resmi verilere  göre, sandıktan yüzde 60 “hayır” çıktı, “evet” oyu yüzde 40’da kaldı.

Başbakan Renzi de sandıkların açılmasından yaklaşık 1,5 saat sonra Başbakanlık Sarayı Palazzo Chigi’de düzenlediği basın toplantısında yenilgiyi kabul ederek görevi bırakacağını açıkladı. Renzi, istifasını bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya sunacak.

Hayır” oyu çıkması kimin lehine?

Daha merkezi ve kontrolsüz bir yapıyla krizin faturasını emekçilere ödetmek isteyen referandumdan “hayır” oyu çıkması otomatik olarak olumlu bir sonuç doğurmuyor. Renzi’nin istifasının ardından, Ana muhalefet partisi konumundaki aşırı sağcı  5 Yıldız Hareketi lideri Beppe Grillo,  bloğunda “Güle güle Renzi. İtalyanlar, hemen seçime çağrılmalı.” yazdı. Grillo, yapılması gereken en hızlı şeyin, “Italicum” adıyla anılan, Anayasa Mahkemesindeki yeni seçim yasasıyla erken seçimlere gitmek olduğunu vurguladı. Dolayısıyla tüm dünya genelinde krizin etkilerinin alternatifsizlikten kaynaklı olarak kitlelerin sağa yönelmesi olduğu İtalya örneğinde de bir kez daha açığa çıkıyor.

Tüm dünya genelinde sistemin şu anki durumundan farklı bir çözüm öneren oluşumlar, değişim vadettiği için tercih ediliyor. Ne yazık ki solun, bazı özel örnekler dışında, dünya genelinde alternatif olarak görülmemesi dünya emekçi sınıfları açısından aşırı sağın yükselişine neden oluyor.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı