/ Dünyadan / Aylan’ın Ölümünden Sonra Ne Değişti? Hiçbir Şey!

Aylan’ın Ölümünden Sonra Ne Değişti? Hiçbir Şey!

on 2 Eylül 2017 - 12:10 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cesedi Bodrum sahiline vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin halası Tima Kurdi, yeğeninin ölümüyle ilgili konuştu. Aylan’ın ölümünden sonra herkesin kendisini belirli bir süre sorumlu hissettiğini, daha sonra Aylan’ın ölümünün unutulduğunu söyledi.

Tima Kurdi’ye hak vermemek mümkün mü? Aylan’ın ölümünden sonra neredeyse tüm devlet liderleri mültecilerle ilgili açıklama yayınladı. “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” mesajları paylaşıldı; fakat ağızlardan çıkan sözler daha kurumadan, birkaç gün içerisinde Akdeniz’in farklı noktalarında “mülteci katliamları” gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin imzâsını taşıyan rapora göre dakikada ortalama 24 kişi evini terk etmek zorunda kalıyor. 3,2 milyon kişi “gelişmiş” ülkelere gitmek zorunda kalıyor; bunların bir kısmı “başarırken” önemli bir kısmı başaramıyor. Örneğin 2014 yılında 4 binden fazla mülteci yaşamını yitirdi. Her sene rakamlar bu seviyede seyrediyor. Hayatta kalmayı başaranlar ise azgın sömürü çarklarında patronların “insafına” terk ediliyor.

Aylan’ın ölümünden sonra her şeyin değişeceğini söyleyen devlet liderlerinin söyledikleri son derece komikti; zira mülteci sorununun kaynağı bizatihi kapitalist sistemin kendisidir. Bu sorunun sistem içerisinde çözülmesi mümkün değildir. Savaşlar oldukça savaştan kaçan insanlar da olacaktır. Her gün onlarca “Aylan” savaşlarla, açlıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Aylan’ın bir fotoğrafı üzerinden dünyayı ayağa kaldıracağını ifade eden “dünya liderleri” tüm bu zulmü görmezden geliyor; hatta savaşların ateşine benzin taşımaya devam ediyor! Kendilerini rahat hissettikleri müddetçe bu iğrenç samimiyetsizliklerine devam edecekler maalesef! 

Tina Kurdi’nin Açıklamalarından Satır Başları

“…Size beni nasıl vurduğunu anlatamam. Bunu anlatacak kelime yok. Ben o fotoğrafa bakamıyorum. Oysa o zaman herkes kendini bir parça sorumlu hissetti ve onun kendi oğulları da olabileceğini düşündü. O insanlara yardımcı olmaya çalıştılar. Sınırların açılması gibi… Ama birkaç ay sonra herkes kendi işine döndü. Dünyaya yeter artık mültecilere yardım edin ve bir çözüm bulun diyorum. Mültecilerin sebebi bu savaş. Dünya liderlerine de sesleniyorum: Lütfen bu insanların çektikleri acıları düşünün. Onların haysiyetlerini geri verin. Onların kendi evlerine dönmelerine izin verin. Savaş başlayalı yedi yıl oldu. Eğer mültecilere sorsanız şimdi büyük çoğunluğu kendi evine dönmek isteyecektir. Ama maalesef gidecek bir evleri yok artık.”

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!