/ Güncel / Bab Saldırısı Önemli Bir Mesajdı

Bab Saldırısı Önemli Bir Mesajdı

on 24 Kasım 2016 - 14:03 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bugün Bab’da Türk askerleri vuruldu. TSK’dan yapılan açıklamada “Fırat Kalkanı Harekatı’nres 1da yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03:30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır” denildi. Suriye güçleri ise saldırıdan sonra medyaya verilen demeçlerde, 3 askerin öldürülmesi olayından önce Türk ordusunun Suriye ordusunu vurduğunu duyurdu. Bir nevi saldırının “misilleme amaçlı” olduğu vurgusu yapıldı.

Bab Hem Kapı Hem de Sınır!

Bab’ın stratejik önemi, Halep operasyonları nedeniyle katlandı. Suriye ve Rusya biliyor ki Bab, AKP destekli cihatçılar tarafından ele geçirilirse bu cihatçılar AKP eliyle Halep’teki ateşe benzin taşıyacaklar. Yeni bir cephe açılacak. Bu yüzden Ekim ayının sonunda Suriye rejimi “TSK hava sahamıza girerse vururuz” açıklamasını yaptı. TSK’nın hava desteğinden mahrum kalan cihatçılar o süreçte bir adım bile ilerleyemedi. Sonrasında AKP’li muktedirler Esad’dan ve Rusya’dan izin aldıklarını, yasağın kalktığını utangaç bir dille söylemek zorunda kaldılar. Verilen izin sınırlıydı. Cihatçılar Bab’a girerlerse bu yasak yeniden devreye sokulacaktı.

Bugünkü gelişme önceki süreçlerin “şimdilik” son halkası. Rusya ve Suriye en sert biçimde Bab’la ilgili uyarıyı tekrarladılar. AKP’ye “Senin hükmün Bab’a kadar geçerli” mesajını verdiler.

Peki AKP ne yapacak? Şimdi esip gürleyeceklerdir. Milliyetçi hezeyanları karşılamak adına “Eyy Suriye” çıkışlarını duyabiliriz; fakat sahada hiçbir şey yapamazlar. Sosyal medyada AKP yandaşları “TSK 2 tane F 16’sını gönderip misilleme yapamıyor mu?” diye soruyor. Yapamazlar! Orası dingonun ahırı değil. S-300 ve S-400’ler böyle bir durumda uçak sınırdan burnunu uzatır uzatmaz vururlar. Zaten aslan kesilecek olsalardı 20 Ekim’deki uçuş yasağını paşa paşa kabullenmek zorunda kalmazlardı. 

Diğer taraftan uluslararası gelişmeler de AKP’nin aleyhine. Rusya bloğuna karşı ABD’ye yanaşacak olsalar bile ABD’den bekledikleri desteği bulabilmeleri çok zor. Zira ABD, AKP’nin desteklediği cihatçılar için Rusya’yla karşı karşıya gelmek istemez. Obama yönetimi devir teslimden önce böyle bir ateşe atılmaz. Obama sonrasında da değişen fazla bir şey olmayacaktır. Trump’ın bu konudaki genel tavrı ortada. 

Uzun lâfın kısası Bab konusunda önemli bir mesaj verilmiş oldu. Bab’ın, Rusya ve Esad için kırmızı çizgi olduğu gerçeği bir kez daha görüldü; fakat AKP, yeni Osmanlıcı idealleri doğrultusunda önünü görmeden adımlar atmaya devam ediyor. Kendi hesapları doğrultusunda bu ülkenin yoksul evlatlarını Suriye bataklığına sokuyor. Ölen 3 asker ve yaralanan 10 askerin sorumluluğu tamamen AKP’nin omuzlarındadır. Bu savaş bizim savaşımız değil. Çok istiyorlarsa kendi çocuklarını göndersinler Suriye’ye!

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!