/ Basından Seçmeler / Basında Bugün Öne Çıkan Haberler (18 Kasım)

Basında Bugün Öne Çıkan Haberler (18 Kasım)

on 18 Kasım 2015 - 15:37 Kategori: Basından Seçmeler, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Radikal

Figen Yüksekdağ’dan Zana Açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP genel merkez binasında kadın milletvekilleri toplantısı sonrasında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın dün yaptığı yemin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yüksekdağ, insanlık değerleri üzerine bütün seçilmişlerin yemin etme zamanı geldiğini söyledi. HDP Eş Genel Başkanı, yeni anayasayı tartışırken bir anayasayı değiştirme gündemi ele alınmışken mevcut yemin metni üzerinden bir kriz yaratmak değişime kapalı olmak anlamına geldiğini ifade etti.

İsrail Askerleri 6 Yaşındaki Çocuğu Gözaltına Aldı

İsrail askerleri, Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde bulunan Ayda mülteci kampında altı yaşındaki bir Filistinli çocuğu zor kullanarak gözaltına aldı. Aktivist grup Popüler Mücadele Koordinasyon Komitesi’nin yayınladığı videoda, bir başka kişinin de zorla gözaltına alındığı görüldü.

Nijerya’da patlama: 32 Ölü

Nijerya’nın Yola kentinde meydana gelen bir patlamada en az 32 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı.

Cumhuriyet Gazetesi

 Atatürk Havalimanı’nda IŞİD Operasyonu: Üzerinden Bu Kroki Çıktıresim

Terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonda, Fas’ın Kazablanka kentinden Atatürk Havalimanı’na gelen ve mülteci gibi davranarak yasa dışı yollarla Almanya’ya gitmeye çalıştıkları iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların üzerinden Almanya’ya gidiş yolunu anlatan bir kroki çıktı.

Yeni Hükümetin Mücadele Planı: KCK Operasyonları Kapıda

YDG-H, milis gücü gibi yapılanmalara silahlı olmasa da ağır yaptırımlar getirilmesi, yasaların etkin uygulanması söz konusu. Bu tür faaliyette bulunanlar tutuklanacak. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde ‘Her türlü paralel devlet yapılanması’ tehdit olarak sayılmıştı. Dolayısıyla KCK başta olmak üzere bu tür yapılanmalara operasyon masada. Diyarbakır’da 2-3 bin kadar YDG-H’li olduğu, bunların istedikleri zaman bir araya geldikleri belirtiliyor. Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre, önümüzdeki süreçte KCK operasyonlarının artarak devam edeceği ifade ediliyor.

Kürt Vatandaşın Dükkanını Yağmalayıp Yakmak Terör Sayılmadı

Dükkanı yağmalanarak ateşe verilen Adıyamanlı Hüseyin Sertaç Kılınç’ın zararlarının karşılanması için Alanya Kaymakamlık’a yaptığı başvuru reddedildi. Ret gerekçesi: “Yaşananlar terör sayılmaz!”

 Sol.Org

Paris Operasyonu Sona Erdi: 2 Ölü, 7 Tutuklu

Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan operasyon sona erdi. Operasyonda 2 kişi öldürülürken, 7 kişi tutuklandı. Fransız polisinden 5 kişi yaralanırken, bir polis köpeğinin de öldüğü duyuruldu. Operasyon sırasında bir kadının kendisini patlattığı bildrilirken, diğer ölen kişininse keskin nişancı tarafından vurulduğu belirtiliyor.

Türkiye-Yunanistan Maçında Paris İçin “Saygı” Duruşu: Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez

Türkiye ile Yunanistan arasında Başakşehir Fatih Terim Stadında oynanan hazırlık maçı öncesinde, Paris katliamında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu sırasında tribünlerden ıslık sesleri yükselirken “şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atıldı.

Baro Başkanı: Güneydoğu’daki Operasyonlarda Suikast Mermisi Kullanılıyor!

Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçen pazar günü vurularak yaşamını yitiren Selamet Yeşilmen’in otopsi raporunu değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “özel bir suikast mermisi kullanıyorlar” dedi.

Sendika.Org

Nusaybin’in 5 Günü: Bombaatarlı Saldırılar, Evi Önünde Vurulanlar, 2 Ölü Ve 12 Yaralınusaybin_15kasim_21-300x186

Sokağa çıkma yasağının hala devam ettiği Nusaybin’de özel harekat timleri, 5 günde 2 kişiyi katletti, 12 kişiyi de yaraladı. Çoğu evinin içinde ve önünde vurulan yurttaşların, Nusaybin’de yaygın olarak kullanılan bombaatar denilen silahla yaralanması dikkat çekti

Giresun’da Cumhurbaşkanına Hakaret Operasyonu: 3 Gözaltı

Giresun’da 18 Kasım’da yapılan operasyonda biri Halkevleri, ikisi Birleşik Haziran Hareketi üyesi olmak üzere 3 kişi “cumhurbaşkanına hakaret suçu” iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Facebook hesaplarında yaptıkları paylaşımlar “suça” delil olarak gösterildi.

TTB Gezi Davası’nda Ceza Alan Doktorlara “Cesaret Ödülü” Verdi

İstanbul Tabib Odası Gezi Davası’nda ceza alan doktorlara “cesaret ve onur ödülü”verdi. İstanbul Tabib Odası’nda gerçekleştirilen ödül töreninde Dolmabahçe Valide Sultan Camisi’nde yaralıları tedavi eden Dr. Erenç Yasemin Dokundan ve Dr. Sercan Yüksel’e ödül verildi.

Evrensel Gazetesi

DİSK 1900 Lira Asgari Ücret İstedi: “Kârlar Azami; Ücret Neden Asgari?”

DİSK Yönetimi 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesi öne önemli gündem maddelerinden olan asgari ücrete ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre kişi başı milli gelirden, patronların artan kârlarına, çalışma sürelerine kadar her şey 1900 liralık asgari ücretin ödenebileceğini gösteriyor. Patronların ve hükümetin “Türkiye’de asgari ücret yüksek” iddiasını ise diğer ülkelerle yapılan karşılaştırmalar yalanlıyor. Üstelik, asgari ücret karşılığında işçilerden istenen diyet ise işsizlik fonu ve kıdem tazminatının yağmaya açılması, özel istihdam büroları yoluyla güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılması. Bu tehlikelere dikkat çeken DİSK Genel Başkanı Kani Beko, tüm işçileri insanca yaşanacak ücret, çalışma koşulları ve güvenceli çalışma için mücadele etmeye çağırdı.

Mültecilerin Botu Bodrum’da Alabora Oldu: 10 Kayıp

Bodrum’dan bu sabah denize açılan ve şiddetli rüzgardan alabora olan lastik bottaki Suriye uyruklu 15 mülteciden 5’i, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Mülteciler için havadan ve denizden arama kurtarma çalışması başlatıldı.

14 İle 15 Yaşlarındaki Çocuklara Cinsel İstismarda Yargıdan “Rıza Var” Kararı

Diyarbakır’da 14 ila 15 yaşlarındaki 3 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 150 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada, 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Ubeydullah Ç.’ye dair gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, istismarın “mağdurların rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair delil yok” dedi.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı