/ Güncel / Başkanlık Mizanseni İkinci Turda

Başkanlık Mizanseni İkinci Turda

on 16 Ocak 2017 - 16:18 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

AKP ve MHP’nin el ele Meclis’e getirdiği “Anayasa Değişikliği Teklifi” görüşmelerinin ilk turu sona erdi. Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında yasama, yürütme ve yargıyı tek kişinin eline toplayacak olan bir RTE tipi başkanlık sistemi getirecek olan teklifin ilk tur görüşmelerinde tüm maddeler üzerinde 330’un üzerinde “Evet” oyu çıktı. İkinci tur oylaması Çarşamba günü başlayacak.

İlk Tur: Hile, Yalan, Tek Adam!

İlk halinde 21 madde bulunan değişiklik teklifi Anayasa Komisyonu’nda 18 maddeye indirilmişti. 9 Ocak günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler başlamıştı. Teklifin tamamı üzerine yapılan oylamada 338 evet oyu çıkmıştı. Ardından teker teker maddelerin görüşülmesi ve oylanmasına geçildi. Bu oylamalarda ise evet oylarının sayısı 340 ile 347 arasında şekillendi. Paketin geneli ve maddeleri referandum için gerekli 330’u aşmış oldu.

Anayasa değişikliği teklifinin ilk tur oylaması Meclis’te AKP’nin her türlü hilesi ve yalanıyla gerçekleşti. Fire ihtimaline karşı AKP’li milletvekilleri gizli yapılması gereken oylamaların çoğunda “açık oy” kullandı. AKP’liler muhalif milletvekillerine sürekli sataşmalarda bulunurken, özellikle açık oy verme işlemine karşı ses çıkaran CHP’li milletvekilleri darp edildi.

Maddelerin görüşme sürecini sürekli hızlandırmaya çalışan AKP’liler zaman zaman kürsü konuşmalarından vazgeçerek bir an önce oylamaya geçmeye çalıştı, zaman zaman da meclise “ek mesai” koyarak görüşmeleri bitirip kurtulmaya çalıştı.

İkinci Turda Ne Gerekiyor?

Anayasa’ya göre Anayasa değişikliklerinin Meclis Genel Kurulu’nda iki defa oylanması gerekiyor. İlk turda önce teklifin tümü ardından ise teker teker maddeler görüşülüp oylanıyor. Ancak ilk tur oylaması değişikliklerin yasalaşması için yeterli değil. İlk turun ardından en az 48 saat ara verildikten sonra teklifin ikinci kez oylanması gerekiyor.

İkinci turda önce teker teker maddeler oylanıyor. Eğer maddelere ilişkin değişiklik önerisi varsa yeniden görüşme yapılıp oylama gerçekleştiriliyor. Maddelerde değişiklik önerisi yoksa doğrudan oylama yapılıyor. Her maddenin teker teker 330’u aşması durumunda bu defa teklifin tümü yeniden oylanıyor. Değişiklik teklifinin referanduma gelebilmesi için bu son oylamada da teklifin tümü üzerindeki evet oylarının 330’u aşması gerekiyor.

Tüm bu oylamaların 330’u geçmesi durumunda Meclis’ten geçmiş olan teklif Cumhurbaşkanı önüne gidiyor. Cumhurbaşkanı Anayasa’ya göre ya teklifi 15 gün içinde onaylayarak Resmi Gazete’de yayımlatarak referandum işaretini verebilir ya da teklifi yeniden görüşülmesi için Meclis’e geri yollayabilir. RTE’nin böyle bir hamle yapması doğal olarak beklenmiyor. Dolayısıyla 15 gün içinde RTE’nin değişiklik teklifini Resmi Gazete’de yayımlayarak referandum için geri sayımı başlatacak.

AKP grubu ikinci turu Cumartesi gününe yetiştirmeyi planlıyor.

Diktaya Anayasal Kılıf!

Anayasa değişikliği gerçekleşirse RTE tek adam diktasına anayasal kılıf sağlamış olacak. Yürütme organının tüm yetkileri Cumhurbaşkanı olacak kişide toplanacakken, yasama organı ise yürütmeye, yani bu yeni durumda Cumhurbaşkanı’na bağımlı kılınacak. Aynı şekilde HSYK’nın şekillenmesinde de söz sahibi olacak olan Cumhurbaşkanı böylece yasama, yürütme ve yargıyı kontrolüne almış olacak.

Cumhurbaşkanı olarak kararname çıkarma, OHAL ilan etme gibi yetkileri sonucunda devlet güçlerinin tümünü elinde toplamış olacak olan tek adam, ülkeyi istediği gibi yönetebilecek. Kukla başbakanlar atamak zorunda kalmayacak, istediği değişikliklerin Meclis’ten geçmesini beklemesi gerekli olmayacak. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı memleketi adeta “babasının çiftliği” gibi yönetecek!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!