/ Güncel / BEDAŞ’ta Sular Durulmuyor

BEDAŞ’ta Sular Durulmuyor

on 23 Kasım 2016 - 19:35 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat Ortaklığı (CLK) tarafından 2013’te özelleştirilen Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’de (BEDAŞ) işçi düşmanlığının ardı arkası kesilmiyor. Özelleştirme öncesi de defalarca hak gaspına maruz kalan ve bunların karşısında direnişler örgütleyen BEDAŞ işçileri, CLK’nın 3 yıllık performansı boyunca da sayısız kez hak kaybına ve saldırıya maruz kaldı.

Cengiz, Limak, Kolin ortaklığında özelleştirilmiş olan BEDAŞ’ta işçilere yönelik saldırılar devam ediyor. CLK çetesi, Temmuz ayının sonlarında yaklaşık 100 işçiyi “işletmeye karşı açmış oldukları davaları geri çekmedikleri” gerekçesiyle işten atmıştı. İşten atılan işçilerin çoğunluğunun üyesi olduğu Türk-İş’e bağlı Tes-İş sendikası, işçilere bu saldırı karşısında eylem yapmamalarını söylemiş; bu kararlarına gerekçe olarak da devam eden OHAL’i bahane göstermişlerdi.

Bu hafta BEDAŞ’ta çalışan işçiler gruplar halinde yönetimle görüşmeye çağrıldı. Çağrılan işçilere yine şirkete karşı açmış oldukları davaları geri çektiklerine ve şirketten alacak talep etmediklerine dair sözleşmeler imzalatılmaya çalışıldı. Şirket, davalarını geri çekmeyen işçileri, işlerine son verileceği yönünde tehdit etti.

İşçilere imzalatılmaya çalışılan “sulh anlaşması”nda, işçilerin açmış olduğu davalardaki taleplerinden feragat edeceği, davaları geri çekeceği ve hatta henüz dava açılmamış olan kıdem ve ihbar tazminatları, ödenmeyen ücret alacakları, ikramiye ve prim alacakları gibi alacaklardan da vazgeçeceği belirtilmiş.

Bu talepleri kabul etmeyen işçiler ise “zor bir dönem yaşayacağı”, “işten çıkarılacağı” gibi tehditlerle karşılaşıyor.

DİSK üyesi Enerji-Sen sendikası üyesi işçiler, bu dayatmayı kabul etmediklerini belirterek gerektiği durumda yeniden direnişe geçeceklerini söylüyor.

Bakın BEDAŞ Kime Ait

Öncesinde kamu işletmesi olan BEDAŞ, 2013’ün Mayıs ayında özelleştirilerek Cengiz-Limak-Kolin ortaklığına devredilmişti. Özelleştirme sonrası CLK çetesi, devletin de uygulamakta olduğu işçi düşmanı işletme politikalarını sürdürmenin yanı sıra, elektrik abonelerinin cebine de el atmıştı.

mehmet

BEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı emek, doğa ve halk düşmanı Mehmet Cengiz

BEDAŞ’ın mevcut yönetim kurulu başkanı ise pek tanınmadık biri değil. 90’larda Karadeniz otoyolu projesinde, 2002’den bu yana ise çok sayıda özelleştirmede karşımıza çıkan, İstanbul-Ankara hızlı tren projesinde, 3. havalimanında, Akkuyu Nükleer Santralinde, Cerattepe‘de karşımıza çıkan ve kamuoyunun iyi tanıdığı bir isim. BEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı, tapelerde “milletin a… koyacağız” diyen Mehmet Cengiz!

Emeğe, doğaya, halka düşman olanlar, şimdi BEDAŞ’ta çalışan işçilerin yasal haklarını ellerinden almaya çalışıyor ve suç işliyor! BEDAŞ işçileri bugünlerde huzursuz olsa da şunu çok iyi bilmelidir, bilmektedir: İşçiler bu saldırıya karşı örgütlü duramazsa yenilirler. Eğer örgütlü bir karşı koyuş gerçekleşirse, memleketin başsoyguncularından “Cengiz bey”in başı fena ağrıyacak! BEDAŞ işçileri bunu daha önce defalarca göstermiştir, şimdi bir kez daha gösterecektir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!