/ Güncel / Binlerce Ali İsmail Kayseri’de!

Binlerce Ali İsmail Kayseri’de!

on 3 Şubat 2014 - 13:04 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
3 Şubat, 2014

aliismaildava_manset

Eskişehir’de Gezi Direnişi’ne destek vermek için 2 Haziran’da yapılan eylem sırasında sivil polisler tarafından dövülen ve 38 gün kaldığını komanın ardından yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz için ilk dava bugün Kayseri’de gerçekleşiyor.

Dava daha önce güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’den Kayseri’ye alınmıştı. Ancak bugün Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinden Kayseri’ye insan akını vardı. Gezi Direnişi’ni kararlılıkla büyüten kitleler direnişin yedi şehidinden biri olan Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinden tıpkı Ethem Sarısülük ve Mehmet Ayvalıtaş davasında olduğu gibi hesap sormak için yollara döküldüler.

Kentlerden yola çıkanların karşısına iktidar polis engelini çıkardı. Birçok ilde otobüsler polislerin engellemeleri nedeniyle hareket edemezken, Kayseri’de olağanüstü hal havası vardı. Çevre illerden de gelen takviyelerle birlikte neredeyse her köşe başında polis yığınağı görmek mümkündü.

Dava AKP iktidarında alışılagelmiş hukuk skandallarıyla başladı: Davaya müdahil olanları engelleme girişimleri, silahlı sivil kişilerin davanın görüleceği salona alınması… Ancak davanın asıl dikkat çeken yanı katilleri asıl yargılayanın Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz’ın olmasıydı. Dava salonuna oğlu Ali İsmail resimleriyle gelen Emel Korkmaz katillerden bir an olsun gözlerini ayırmazken onlara kendilerinin de çocukları bulunduğunu ve babalarının birer katil olarak anılacağını hatırlattı. Korkmaz katillere davanın başlangıcında “Oğlumuza nasıl kıydınız? Annelerinizin, çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz!” diye haykırdı.

Davanın başlangıcının ardından silahlı bir kişinin salona girdiği avukatlar tarafından fark edildi. Polis şahsı apar topar kaçırırken, avukatlar kişinin kimliğini tespit ettiler. Silahlı şahsın İbrahim Karaman adına bir sanık yakını olduğu anlaşıldı. Burdur 58. Piyade Alayı’na bağlı uzman çavuş olduğunu belirten Karaman, dava için Afyon’dan geldiğini öne sürdü. Karaman mahkeme heyetine “Sanık Mevlüt Saldoğan benim akrabamdır onu görmeye geldim. Üzerimde silah yoktur” dedi. Kayseri Valisi silahla yakalanan kişi için“Duruşma salonunda bazı kişilerin üzerine silah bulunduğuna ilişkin bilgiler doğru değildir. Duruşmayı izlemeye giden avukatlardan birisi, izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır” ifadelerini kullanırken iktidara yaraşır bir vali olduğunu gösterdi.

Sanık ifadeleri ise polislerin iktidardan nasıl güç aldıklarını gösteriyor. Sanık polisler Ali İsmail’in kendilerini küfür ettiğini söylerken, bahaneleri arasında 3 gündür süren eylemlerden dolayı kendilerini kaybettikleri, Ali İsmail’e vurmadıkları ve onun aldığı ilaçlar nedeniyle öldüğü bulunuyordu. İddianamede polislerin Ali İsmail’i dövdükten sonra “İyi stres attık” dedikleri belirtilirken; sanık polislerden Mevlüt Saldoğan “Ayağım ağrıyordu, şiddetli tekme atamadım” ifadesini kullandı. Dava sanıkları hâkime dava nedeniyle mağdur olduklarını belirtti.

Mahkemede söz alan Emel Korkmaz “19 yaşına kadar annesinin bir tokat bile vurmadığı bir çocuğun bu hale getirilmesine hangi anne dayanır. Ben oğlumla gurur duyuyorum. Benim oğlum eğitmen olacaktı yeni nesilleri eğitecekti. Bu katiller benim oğlumu benden aldılar. Ali’m için dimdik duracağım. Bu katillerden hesap soracağım. Hanginiz bu şahısların savunmasına inanıyor şimdi?”; baba Şahap Korkmaz“Oğluma, üniversite öğrencilerine pusu kurulmuş. Hastanede oğlumun yanına gittim, tanıyamadım. Sanki Ali’nin sırtına siyah boya vurmuşlardı. Dişleri kırılmıştı. Orada bir vahşet var, cinayet var! Bunu yapan kesinlikle insan olamaz” dedi.

Karar gece geç saatlerde açıklanırken, karar şu şekilde aktarıldı: Bir sonraki duruşma 12 Mayıs saat  10.00′da. Mahkeme ayrıca tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına, Yalçın Akbulut için edilen tutuklanma talebinin reddine, menfaat çatışması bulunduğu ifade edilerek, sanıkların ayrı avukatlarla temsiline, avukatların belirlenmesi için ek süre verilmesine CD ve DVD’lerin duruşmada izlenebilmesi için altyapı oluşturulmasına, Ankara ve Eskişehir’de talimatla alınacak tanık ifadeleri için tanıkların mahkemeye getirilmesine karar verildi. 

Türkiye’de benzerlerine pek çok sefer rastlanıldığı gibi Ali İsmail Korkmaz’ın katilleri de sistemin adaletinde hesap sorulmadan kurtulacaktır. Ancak bizlerde Kayseri’de yola düşen binlerce insan gibi bu davanın takipçisi olacağız. Ali İsmail’in ve diğer Gezi şehitlerinin katillerinden birer birer hesap soracağız!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!