/ Güncel / Bir Haftada 300 Mülteci: Kader Değil, Katliam!

Bir Haftada 300 Mülteci: Kader Değil, Katliam!

Göçmenler Dünya’nın dört bir tarafında hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler, haftasonundan bu yana 300’den fazla göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu. Batan gemilerden biri Libya’dan İtalya’ya lastik botlarla ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyordu.
on 12 Şubat 2015 - 16:07 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Göçmenler Dünya’nın dört bir tarafında hayatlarını kaybetmeye devam ediyor.  Birleşmiş Milletler, haftasonundan bu yana 300’den fazla göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu. Batan gemilerden biri Libya’dan İtalya’ya lastik botlarla ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyordu.

Burjuva medyada “kaza” diye yer alan bu cinayetler ne ilk ne de son! UNHCR’nin (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği) Ocak’ta yayınlanan raporu oldukça çarpıcı! Söz konusu rapora göre, Orta Doğu ve Afrika’nın geniş alanlarında ve başka yerlerde şiddetlenen savaşlarla birlikte, 2014 yılının ilk 6 ayında, tahmini olarak 5.5 milyon kişi bulunduğu yeri terk etmek zorunda kaldı. Bu durum, zorla yerinden edilen insan sayısında daha fazla artış yaşandığına işaret ediyor

UNHCR’nin düzenli olarak yayınlanan ve en son 2014 yılının ortasında yayınlanan raporuna göre, 2014 yılının ilk yarısında yerinden edilmiş olan 5.5 milyon kişiden, 1.4 milyonunun uluslararası sınırlardan geçerek ülkerinden kaçıp mülteci olduğunu, geri kalanının ise kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş olduğunu göstermektedir. Şu anda yerinden edilmiş olan insanlar, gözden geçirilmiş olan veriler, gönüllü geri dönüşler ve üçüncü ülkeye yerleştirmeler göz önüne alınacak olursa; UNHCR’nin yardım ettiği insan sayısı (raporda UNHCR’nin ilgi alanına giren insanlar olarak bahsedilmiştir) 2014 yılı ortası itibariyle 46.3 milyondur ve bu sayı 2013 yılı sonundaki sayıdan yaklaşık 3.4 milyon fazladır ve yeni bir rekor seviyeye ulaşmıştır.

UNHCR’nin de işaret ettiği gibi 2014 yılındaki rekor mülteci artışının birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi emperyalizmin Ortadoğu’da sürekli körüklediği savaşlar. Irak’ta ekilen nefret tohumları, Suriye’deki vekalet savaşı, Libya’ya doğrudan müdahale, Afganistan’a miras bırakılan terör grupları… Saymakla bitmez! Buna Ukrayna’yı da eklemek lazım. Emperyalizmin, işine geldiğinde neo-nazi grupları destekleyip iç savaşları kışkırtmasına bu defa Ukrayna’da tanık olduk. Böylece, Ukrayna’da da binlerce insan mülteci durumuna düştü.

Evet, haftasonundan bu yana 300 insan hayatını kaybetti! En son geçtiğimiz gün (Pazartesi) Suriye’den Avrupa’ya gitmeye çalışan 29 kişi Akdeniz açıklarında donarak hayatını kaybetti. Belki bu satırlar yazılırken mülteciler tanımadıkları topraklarda hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Ve muhtemelen 2015 yılı da mülteciler açısından kâbus gibi bir yıl olacak. Zira Suriye’deki savaştan vazgeçmeyen emperyalizm eğit-donat politikasına sıkı sıkıya tutunuyor. Ukrayna’da, Libya’da, Irak’ta ve savaşların devam ettiği tüm bölgelerde emperyalizm savaş kışkırtıcısı rolünü inatla sürdürüyor. Sonuç olarak açlıktan, soğuktan, hastalıktan hayatlarını kaybeden mültecilerin yaşadıkları, onların kaderiymiş gibi burjuva basın tarafından dramatik arka fon müzikleriyle servis ediliyor. Kapitalizmin çarkları dönmeye devam ettikçe Pazartesi donarak ölen 29 kişi, 2015 yılının ilk ve son katliamı olmayacak!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!