/ Güncel / Birleşik Metal-İş Zafer Kazandı Mı?

Birleşik Metal-İş Zafer Kazandı Mı?

on 24 Ocak 2017 - 12:34 Kategori: Güncel, İşçinin Yolu, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Grev yasağına rağmen işçilerin kararlılığıyla fiilen devam eden ve güçlü bir dayanışma rüzgarı yaratan EMİS grevi sona erdi. Dün gece yarısı Birleşik Metal-İş sendikası ve EMİS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısıyla bir toplantı gerçekleştirdi ve toplu sözleşmede bu toplantıda anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre işçilere birinci altı ay için saat başı ücretlere 1.20 TL artı %7 zam kabul edildi.

20 Ocak Cuma günü Birleşik Metal-İş sendikasına üye işçilerin EMİS üyesi patronlara karşı başlattıkları grev daha ilk gününde AKP Hükümeti tarafından yasaklanmıştı. ABB Elektrik, GE Grid Solution, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji işletmelerinden başlayan greve toplam 2 bin 200 işçi katılmıştı. Grevin hükümet tarafından yasaklanması üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası, pazartesi gününe kadar fabrikalara gitmeyeceklerini ve bu süre içinde ne yapacaklarına karar vereceklerini duyurmuştu.

Haftasonu boyunca işçilerle yapılan toplantılar sonucunda Pazartesi günü fabrikalara girilip üretim yapmama ve mücadeleye devam etme kararı alındı. Yine Birleşik Metal-İş sendikasına üye işyerlerinde grev yasağına karşı dayanışma eylemleri, çeşitli ses çıkarmalar, bildiri okumalar vb. organize edildi.

Dün Gece Anlaşma Sağlandı

Pazartesi (dün) akşam ise Bakanlıktan gelen çağrı üzerine Birleşik Metal-İş yöneticileri, işçilere işbaşı yapmalarını söyleyerek EMİS ile yapılacak toplantıya gitti. İşbaşı kararının ardından muhabirimize konuşan bir ABB işçisi “toplantıda ne konuşulacağını bilmediklerini ve kendi taleplerini kapsayan bir sonuç çıkacağına dair umutlarının olmadığını” belirtmişti.

Toplantıdan çıkan sonuç dün gece geç saatlerde Birleşik Metal-İş sendikası tarafından açıklandı. Açıklamaya göre 2 yıllık yapılan sözleşmede ilk altı ay için saat başı ücretlere 1.20 TL artı %7 zam yapılmasında anlaşıldı. Diğer zam dilimleri için kararlaştırılan zam oranı ise enflasyon artı bir ve enflasyon artı iki oldu.

Ne İstendi Ne Alındı?

Birleşik Metal-İş tarafından “grev yasaklandığında gelinen noktadan daha ileri kazanımlar sağlandığı” ifadeleriyle duyurulan anlaşma gerçekten ne kazandırdı? Grevin başlayacağı Cuma gününün öncesinde EMİS patronlarının son zam teklifi saat ücretlerine 1.10 TL artık %7 zam olmuştu. Yani dün gece yapılan anlaşma saat ücretinde 10 kuruşluk zam dışında bir kazanım sağlamadı.

İşçilerin greve çıkarkenki zam talebi ise saat başı ücrete 2.00 TL artı %12 zamdı. Yani grevin talebinin çok çok gerisinde, patronun teklifinin ise neredeyse aynısı olan bir anlaşma sağlanmış oldu.

Metal İşçilerinin Kararlılığı

20 Ocak’tan günler öncesinde kararlı ve coşkulu eylemlerle sesini duyuran metal işçileri 20 Ocak gününe ise büyük bir motivasyonla başlamıştı. OHAL döneminin baskılarına, ülkenin ekonomik durumunun getirdiği zorluklara ve metal patronlarının dayatmalarına karşı mücadeleye atılmaktan çekinmeyen işçiler, kendi talepleri için bir grev başlatmıştı. Grevin “milli güvenlik” gibi komik bir gerekçeyle yasaklanmasının ardından da geri adım atmayan metal işçileri, greve fiilen devam etme kararı alarak büyük bir mücadelenin kapısını araladı.

ABB, Grid Solution ve Schneider işçileri fiili greve devam ederken sayısız metal fabrikasında da dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. İşçi sınıfı, yasaklanan şeyin tek bir grev olmadığını, grev hakkının gasp edilmeye çalışıldığını görerek büyük bir ses çıkardı.

Birleşik Metal-İş, İşçilerin Gerisinde Kaldı

Greve fiilen devam etme kararı ve diğer fabrikalardaki dayanışma eylemleri Birleşik Metal-İş sendikası tarafından duyuruldu. Sendikanın bu kararlılığı yarattığı düşünülebilir. Oysa sendikaya o çağrıları yaptıran, grev yasağının karşısında geri adım atmayacağını söyleyen işçiler oldu.

Birleşik Metal-İş “yasak paniğine” aslında grev başlamadan önce başlamıştı. 19 Ocak Perşembe akşamı grevi tekrar oylatmak isteyen ve OHAL şartlarında bir grevin zor olacağını dillendiren sendika yöneticiler, gittikleri fabrikalarda işçilerin tepkileriyle karşılaştı.

Cuma günü ise grevin yasaklanma ihtimaline karşı hiçbir hazırlık yapmayan sendika, sabah saatlerinde fabrika önünde toplanan işçileri öğlen evlerine göndererek sadece grev gözcülerini bıraktı. Yasak kararına karşı mücadele etme iradesi ise yine işçilerin “üretime dönmeyeceğiz” kararlılığı sonucunda gerçekleşti.

Dün akşam ise Bakanlıktan gelen toplantı çağrısı üzerine işçilere işbaşı çağrısı yapan Birleşik Metal-İş, anlaşma sağlanana kadar işçilere hiçbir bilgi vermedi. Neticede EMİS patronlarının önerdiği zam teklifinin 10 kuruş üzerinde bir anlaşma sağlanmış oldu.

Mücadele tarihinde önemli bir noktada duran Birleşik Metal-İş sendikasının yönetimi, devam ettiği müddetçe ülkedeki gerici havayı dağıtma potansiyeli yüksek olan ve sınıf mücadelesine yapacağı katkılar aşikar olan bir direnişi nasıl sürdüreceğinin değil, nasıl sona erdireceğinin yollarını aradı. Anlaşmanın ardından kimi sol gazetelerde de devede kulak kalan kazanım, sendika açıklamasına hiçbir ek yapılmaksızın yayınlandı.

Metal İşçileri Yol Gösteriyor

Her ne kadar bürokratik işleyişe alışmış olan sendika yöneticileri geri adım atmaya her daim müsait olduklarının tekrar göstermiş olsalar da metal sektöründeki işçiler yıllardır devam eden mücadele tarihine bir not daha düşmüş oldu. Metal işçileri artık teker teker grevlerin yasaklanmasından, grev hakkının gasp edilmesine doğru evrilen saldırılara karşı masaya yumruğunu vurmuş oldu.

2015’te metal fırtınada on binlerce işçinin katıldığı mücadele dalgasının daha çokça metal patronlarının başını ağrıtacağını gösterdi. 2018’in başı ise MESS ile yapılacak toplu sözleşme dönemine denk düşecek. Bu yüzden önümüzdeki aylarda metal fabrikalarında kıpırdanmaların devam etmesi beklenebilir bir tablo.

Metal işçileri, patronlara ve AKP’ye bir şeyi hatırlattı: grev hakkı bu ülkede bedavaya kazanılmadı. Öyle kolay kolay da vazgeçilmeyecek!

İŞÇİNİN YOLU

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı