/ Güncel / Boğaziçi Üniversitesi’nde İhraç Edilen Hocalar için Eylem!

Boğaziçi Üniversitesi’nde İhraç Edilen Hocalar için Eylem!

on 9 Mart 2017 - 16:41 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

8 Mart günü işlerine son verilen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri Noemi Levy-Aksu ve Abbas Vali için bugün okul öğrencileri, emekçileri ve hocaları bir protesto yürüyüşü ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Rektörlük önünde toplanan kitle “Akademi Biat Etmeyecek”, “AKP gidecek biz kalacağız”, “Tek Adama Hayır, Noemi’ye Evet”, “KHK’ya Teslim Olmayacağız” sloganlarıyla Güney Kampüs ana kapıya yürüyüp basın açıklaması yaparak eylemi sonlandırdı. MFT’nin tek başına örgütleyicisi olduğu ve Eğitim-Sen’in de katılımcısı olduğu eylem oldukça kalabalıktı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Basına ve kamuoyuna,

Uzun bir süredir akademiye yönelik sürdürülen cadı avı hız kesmeden devam ediyor. Bugün bitmek bilmeyen savaşların karşısında barıştan, yaşamdan, insanlık onurundan ve adil bir düzenden yana olan hocalarımız teker teker aramızdan alınmaya çalışılıyor. Şimdiye kadar başta Ankara Üniversitesi, Marmara, YTÜ, İstanbul Üniversitesi olmak üzere yüzlerce akademisyenin işine son verildi, barış isteyen akademisyenler yargılandı.

Cadı avında sıra Boğaziçi’ne geldi. Önce çok değerli hocamız ve barış imzacısı Murat Sevinç KHK ile akademiden ihraç edildi, şimdi de Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan hocalarımız Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali’nin sözleşmeleri YÖK tarafından iptal edildi. Aralık 2016’da sözleşmeleri uzatılmış olan hocalarımızın, üniversitenin iradesi yok sayılarak YÖK tarafından sözleşmelerinin iptal etmesi kabul edilemez. Bileşenler olarak, üniversite yönetimininden atılan hocalarımıza yönelik tavrına dair derhal bir açıklama bekliyoruz.

Akademik özgürlüğün ayaklar altına alındığı, barıştan söz etmenin suç olduğu şu günlerde biz de üniversite bileşenleri olarak bir kez daha ilan ediyoruz: Bizler öğrencileri olmaktan gurur duyduğumuz Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali’nin yanındayız ve akademik miraslarına sahip çıkıyoruz. Bu hukuksuz ihraçlara dur diyoruz! Barışa destek olmak suç değildir. Hocalarımızın yanındayız! KHK’lar gidecek biz kalacağız! Akademi boyun eğmez!”

Ne olmuştu?

8 Mart günü Boğaziçi Üniversitesi’nden ‘’Barış İçin Akademisyenler’’ bildirisine imza atan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Noémi
Lévy-Aksu’nun işine son verildi. Lévy-Aksu’ya 22 Şubat’ta YÖK’ten gönderilen yazıda sözleşmesinin uzatılmadığı bildirildi.Böylece kendisi Boğaziçi Üniversitesi’nden gönderilen ilk “Barış İçin Akademisyenler” imzacısı oldu. Öte yandan bir diğer akademisyen Abbas Vali’nin de sözleşmesi yenilenmedi.

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!