/ Güncel / Boğaziçi Üniversitesi’nde Taşeron İşçilerden Eylem, Öğrencilerden Boykot Çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Taşeron İşçilerden Eylem, Öğrencilerden Boykot Çağrısı

on 2 Mart 2016 - 16:36 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde çalışan taşeron işçiler 1 Mart’ta, yemek ücretlerine getirilen zamları ve servislerin ücretli olmasını rektörlüğe yürüyerek protesto etti. Taşeron işçilerin eylemine öğrenciler de destek verdi. İşçiler, 2,75 TL’den 8,25 TL’ye fırlayan yemek ücretindeki zamların geri çekilmesi ve şimdiye kadar ücretsiz olduğu halde bir anda 86 lira ücret alınacak olan servislerin tekrar ücretsiz olması talepleriyle rektörlük önünde toplanarak sloganlar attı.

Emekçileri yoksullaştıran bu uygulamaları kabul etmeyeceklerini söyleyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de okullarındaki taşeron işçilere destek olmak amacıyla Perşembe günü okulda yine taşeron işçilerin çalıştırıldığı yemekhaneyi boykot edeceklerini ve işçilerin taleplerinin karşılanması için eylem yapacaklarını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri şu açıklamayı yaptı:

Taşeron İşçisi Yalnız Değildir!

1 Mart günü üniversitemizdeki taşeron işçiler rektörlüğe yürüyereiscinin-yoluk bir eylem gerçekleştirdiler. Bu eylemin sebebi yemek ücretlerinin bir anda üç katına yani 8,25 TL’ye çıkması ve şimdiye kadar ücretsiz olan servislerden 86 lira ücret alınmaya başlanmasıdır.

Taşeron işçilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Rektörlükten talebimiz zamların derhal geri çekilmesi ve servislerin tekrar ücretsiz olmasıdır. Üniversitedeki hak gaspları ülke genelinde emekçilere yönelik ekonomik saldırılardan bağımsız değerlendirilemez.  Türkiye’nin her yerinde işçiler hak gasplarıyla her geçen gün daha fazla karşılaşıyor. Türkiye’deki emekçileri artan pahalılık nedeniyle zor günler bekliyor. Eğer mücadele yükseltilmezse önemli bir yoksullaşma süreci kapıya dayanmış durumda. Asgari ücretin arttığı üzerinden propaganda yapan AKP ise ekonominin girdiği bu yeni çıkmazı emekçilere zamlarla ödetme telaşında. Bunun bir parçası olmak istemiyoruz. Yoksullaşmayı, hayat pahalılığını kabul etmiyoruz!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, işçileri ve hocaları olarak taşeron işçileri yalnız bırakmayalım. Okulumuzu temizleyen, güzelleştiren, yemeğimizi yapan işçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılara sessiz kalmayalım. Bütün öğrencileri, memurları ve işçileri Perşembe öğlen yemeğini boykot etmeye çağırıyoruz.

Perşembe saat 17.00’da piramit önünden kuzey kapıya yürüyüp kuzey kapı önünde yapacağımız basın açıklamasına herkesi bekliyoruz.

İşçi gençlik el ele mücadeleye!

TAŞERON KOMİSYONU

Mail adresi: [email protected]

Blog:  bogazicitaseron.tumblr.com

İletişim: 0507 045 47 40

Facebook: /bounHakIhlalleri/

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!