/ Güncel / Boğaziçi’nde İşten Atmalar Sürüyor

Boğaziçi’nde İşten Atmalar Sürüyor

on 26 Şubat 2017 - 13:00 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Boğaziçi Üniversitesi’nde son 3 ay içerisinde yemekhane bünyesinde taşeron şirkete bağlı olarak çalışan 5 işçinin ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ne(BÜMED) bağlı 10 işçinin işine son verildi.

Kayyum Rektör Atanmıştı

29 Ekim 2016 676 sayılı KHK’nın 85.maddesiyle rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından 12 Kasım 2016 tarihinde Prof.Dr.Mehmed Özkan rektörlüğe atanmıştı.Bundan sonra geçilen 3 aylık süreçte öğretim üyelerinin ve öğrencilerin maruz gördüğü baskılara eş zamanlı olarak işçilerin haklarına yapılan müdaheleler de arttı.

İşçilerin Maaşları Gasp Edildi

İşçiler üniversitenin ara tatili döneminde nöbetleşe zorunlu ücretsiz izne çıkma mecburiyetinde bırakıldılar.Bu ara dönemde yarı maaşları(750TL) ödenmediği gibi işçiler sigorta hakkından da mahrum edildiler.Bu şekilde neredeyse tamamı asgari ücrete tabi olan işçilerin maaşlarının önemli bir kısmına el konuldu.

2 Aylık Deneme Süreci Geldi

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere işçilerle imzalanan sözleşmede 2 aylık bir deneme süreci(yani tarafların iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın fesh etmesi)ibaresi yer aldı ve buna uymayan işçilerin işten çıkarılacağı bildirildi.

Bütün bu süreçler sırasında okulun yemekhane bünyesinde taşeron şirkete bağlı 5 kişi,BÜMED’den 10 kişi olmak üzere toplam 15 işçi işten çıkarıldı.

Eğitim Sen’in Destek Çağrısı

Eğitim-sen bu gelişmeler karşısında hukuki yollara başvurma ,işi yavaşlatma,iş bırakma gibi eylemlerle birlikte çeşitli yöntemler ile Boğaziçili işçilerin hakları için müzakere ediyor.Ayrıca Boğaziçi kamuoyunu bu tür hukuksuzluklara ve hak ihlallerine karşı durmaya ve bu meselenin takipçisi olmaya çağırdılar.Boğaziçi Üniversitesi kamuoyunun dikkatini ‘’bu emek sömürüsüne’’ çekmenin zorunlu bir durum olduğunu belirttiler.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!