/ Güncel / Böyle Giderse Nefes Almak Lüks Haline Gelecek!

Böyle Giderse Nefes Almak Lüks Haline Gelecek!

on 14 Kasım 2017 - 14:09 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Birçoğumuz yaz aylarındaki boğucu sıcaklıklardan şikâyetçiyiz. Bunun tek sebebi çölden gelen sıcak hava akımları değil. Türkiye’nin hava sahası oldukça kirli. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi de dahil ettiği “Avrupa’daki en kirli kentler” listesinin ilk 10’unda Türkiye’den 8 şehir yer alıyor.

Elbette hava kirliliğinin fazla olmasının birçok nedeni var. Fakat bunlardan en önemlisi doğa katliamı. Havadaki oksijen miktarını düzenleyecek bitki örtüsünü AKP sürekli katlediyor. Sadece 2003’ten 2013’e kadar 3.5 milyon metreküp ağaç kesildi. Çok yakında 3. havaalanı için 107 bin ağaç daha kesilecek. Hâl böyle olunca çevre kirliliği ve sıcaklıklar tesadüf olabilir mi?

Tayyip her fırsatta şehirleri betonlaştırdıklarından şikâyet ediyor; açıklamasını bitirir bitirmez yeni bir betonlaştırma politikası devreye sokuluyor. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Son ağaç kesildiğinde havanın değeri daha iyi anlaşılacak ama iş işten geçmiş olacak. Oksijen kaynağımız AVM’lerin klimaları değil, doğanın ormanlarıdır! AKP’ye karşı verilen siyasi mücadelenin aynı zamanda alacağımız nefes için verilen mücadele olduğunu unutmayalım.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!