/ Güncel / Bugünün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bugünün Öne Çıkan Gelişmeleri

on 17 Ocak 2016 - 19:12 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1) Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Şeyh Şeyda Camisi’nin bahçesine düşen hava topu nedeniyle 1 çocuk yaşamını yitirdi. Aynı ilçede eve isabet eden başka bir havan topu nedeniyle evde bulunan 3 kişi ise yaralandı. Dicle Haber Ajansı, havan topunun isabet ettiği evin fotoğrafını yayınladı.

Haberin Yorumu:

Havan toplarının düştüğü Kale ve Şah Mahalleleri’nde hendeklerin olmadığı ve insanların yoğun olarak yaşadığı biliniyor. AKP Kürt halkını askeri yöntemlerle susturacağını zannederken bu yöntemi eleştiren herkesi vatan haini ilan ediyor! 
 

2) IŞİD, Deyr Ez Zor’da rejimle işbirliği yaptığını iddia ettiği 300 kişiyi katletti

 Haberin Yorumu:

 
Deyr Ez Zor’un doğusundaki El Bagilya köyü rejime bağlı NDF’nin (Ulusal Savunma Güçleri) kontrolü altındaydı. IŞİD’in bölgeye 20’den fazla intihar saldırısı yaparak girdiği ve insanları katlettiği ifade ediliyor. Katliamın, Deyr Ez Zor’a yönelik Rusya destekli operasyonların arttığı dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti. IŞİD’in Irak ve Suriye arasındaki geçiş hattında bulunan ve petrol kuyularının yer aldığı  Deyr Ez Zor’u kaybetmemek adına her şeyi yapacağı ortada! Aynı zamanda IŞİD’in Rakka Cerablus hattında ve Halep’in kuzeyinde de ciddi kayıplar verdiğini ifade etmek lazım. Suriye ordusu, IŞİD’in elinde bulunan Halep’in kuzeydoğusundaki El Bab’ın 10 km güneyine kadar ilerledi. Öte taraftan Tışrin’den Minbic yönüne doğru YPG’nin baskısı sürüyor.
bolsevik.org
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!