/ Güncel / Bursa’da Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılar Devam Ediyor

Bursa’da Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılar Devam Ediyor

on 31 Ekim 2012 - 15:05 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
31 Ekim, 2012

 

Bursa üç gündür faşist saldırılara sahne oluyor. 28 Ekim günü BDP’lilerin eylemine polisin ve faşistlerin saldırması ile başlayan olaylar üç gündür devam ediyor.
28 Ekim günü Bursa’da AKP il binasına yürümeye çalışan eylemcilere polis müdahale etti.  Polisin biber gazı ve tazyikli su kullandığı saldırıya ülkücü faşistler de eşlik etti.
Ertesi gün 100 kişilik faşist grubun BDP ilçe binasını basmaya çalışması üzerine BDP’liler binalarını korumaya aldı.
Bunun üzerine olay yerine gelen polis ülkücü faşistlere değil BDP’lilere müdahale etti.
30 Ekim günü BDP’nin çağrısını yaptığı ‘Topyekûn Direniş’ eylemleri kapsamında Ulus Mahallesi’nden Yavuz Selim Mahallesi’ne yürümeye çalışan eylemcilere çevik kuvvet ve faşistler saldırdı. Çatışmalar sonucunda 3 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
Olaylar sırasında silahla başından yaralanan bir kişi hayatını kaybetti.
Valinin ise olaylarla ilgili yaptığı açıklama şaşırtmadı. Neredeyse faşist saldırganları kutlayan Bursa Valisi Şahabettin Harput; “Bursa’nın huzurunun bozulmaması için aklıselim davranan sağduyulu Bursalı vatandaşlarıma özellikle teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.
Vali Harput sözlerine şöyle devam etti:
Devlete ve vatana kalkan el kırılır ve kırılacaktır ama bunu devlet kıracaktır. Devlete kalkan eli, vatana uzanan eli devlet kıracaktır; devlet adına başkaları değil. Bunun altını çiziyorum. Güvenliği devlet olarak en üst düzeyde sağlayacak gücümüz de, irademiz de kararlılığımız da var. Hiçbir suçun cezasız kalmayacağını herkes bilsin. Vatandaşlarımızdan özellikle sabır ve metanetlerini bozmadan, işlerinin başında huzurlu çalışmalarını rica ediyorum. Bu ilin valisi olarak vatandaşlarımı sevgiyle kucaklıyorum. Kendilerine dönük sevgimi çok iyi bilen Bursalılar’ın bu tahrik edici bir avuç insanın tahriklerine kapılmadan kendi işlerine devam ederek çalışmalarını sürdürmelerini istiyorum. Devlet bu yanlışı yapanların hesabını mutlaka soracaktır ve gereken dersi verecektir.
3 gündür devam eden çatışmalar Türkiye halkları açısından oldukça tehlikeli bir etnik çatışma olasılıklarının dillendirilmesine neden oluyor. Açlık grevleri ve Kürt halkının son dönemde yükselttiği mücadele, şovenizm dalgasının artmasına neden olabilir. AKP ise Kürt hareketine karşı bu kartı devreye sokmaktan çekinmeyecektir. Bu tehlikeye karşı emekçileri uyarmak ve şovenizme karşı mücadele etmek Devrimci Marksistlerin boynunun borcudur.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı