/ Güncel / Cadı Avı: Bir Akademisyen Daha Uzaklaştırıldı!

Cadı Avı: Bir Akademisyen Daha Uzaklaştırıldı!

on 22 Ağustos 2016 - 16:22 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

baris-icin-akademisyenler_6

 

Batman Üniversitesi’nde ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirinin imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Düzgün Çakırca da görevden uzaklaştırıldı. Uzaklaştırma kararında savcılık raporu ve  valilik OHAL bürosunun yazısı gerekçe gösterildi.

Böylelikle darbe girişimi sonrası üniversitelerdeki soruşturmalar kapsamında görevden uzaklaştırılan imzacı akademisyen sayısı  35’e yükseldi.

Batman Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çakırca, “Yanlış ve haksız bir işlem, yasal hakkımızı kullanacağız” dedi.

Barış için Akademisyenler Cadı Avının Hedefinde

11 Ocak’ta ilan edilen bildirinin ardından Cumhurbakanı Erdoğan’ın bizzat başlattığı karalama ve linç kampanyasına karşı ulusal ve uluslarası dayanışma yükselmiş, BAK imzacıları bu süreçte topyekün hedefe alınamamıştı. 15 Temmuz darbe girşiminin ardından toplumsal muhalefete dönen okların ilk adresi BAK imzacıları oldu.

Darbe girişimi sonrasında Barış İçin Akademisyenler’e  ilk yaptırım Anadolu Üniversitesi’nde uygulanmış ve 21 akademisyen görevinden uzaklaştırılmıştı. Ardından Cumhuriyet Üniversitesi’nden üç, Gazi Üniversitesi’nden iki, Tunceli Üniversitesi’nden altı , Hakkari Üniversitesi’nden iki ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden 10 imzacı olmak üzere 44 imzacı görevlerinden alınmıştı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki akademisyenler 9 Ağustos’ta göreve iade hakkı kazanmıştı.

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!