/ Güncel / Cerattepe Konusunda AKP’nin “Ayak Oyunları” Sürüyor. Ne Yapmalı?

Cerattepe Konusunda AKP’nin “Ayak Oyunları” Sürüyor. Ne Yapmalı?

on 28 Şubat 2016 - 01:16 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ana resimAKP’de ayak oyunları bitmez demiştik. Cerattepe’de doğayı ve nihai olarak Artvin halkını katletmeye kararlı olan AKP’nin oynadığı oyun dün ortaya çıktı. Nasıl mı? Cengiz Holding’e verilen ilk ÇED raporunu iptal eden 3 hâkimi başka kentlere sürmüşler.

Hukuka Saygılı Olacaklarını Söyleyenler Hakimleri Sürgün Etmişler

2014’te Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’e verilen ÇED raporunu iptal eden hâkimlerin 2015 HSYK kararıyla görev yerlerinin değiştirildiği ortaya çıktı. Buna göre, Rize İdare Mahkemesi’nde görevli mahkeme Başkanı Altar Gökçimen’i, Samsun İdare Mahkemesi üyeliğine; Rize İdare Mahkemesi üyesi Ersin Öğütalan’ı da, Konya Vergi Mahkemesi’ne üye olarak sürgün etmişler!

Bölge Müdürlüğü Yer Teslimini Yapmış!

Bugün başka bir rezillik daha ortaya çıktı. Davutoğlu hukuk sürecine saygılı olacağız derken Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptığı ortaya çıktı. Atvin Orman Bölge Müdürlüğü de bu durumu doğruladı.

Uyanık Olmamız Şart!

Davutoğlu, hukuk kararını bekleyeceklerini söylemişti. Bu arada iş makineleri Cerattepe’de çalışmaya devam etti. Ayrıca hangi hukuk? Bu ülkede yandaş yargıçlar sahibinin sesi olmaktan öteye geçemiyor. Yandaş olmayanlar ise bir şekilde ya susturuluyor ya da sürgün ediliyor.

Bu olanlara şaşırıyor muyuz? Elbette hayır! AKP, her zaman patronların yanında oldu. Ses kayıtlarında “milletin a… koyacağız” diyen Mehmet Cengiz, Hürriyet’e verdiği röportajda bu cinsiyetçi küfrü söylediğini itiraf etmişti. Buna rağmen AKP, Ceratepe’yi sömürmeye kararlı olan Mehmet Cengiz’in yanında saf tutmaya devam ediyor. Kapitalizmin yılmaz bekçisi AKP için patronların tıyneti önemli değil. AKP sınıfsal doğasına uygun hareket ediyor!

Evet, AKP özüne uygun hareket ediyor! Bu şartlar altında önem kazanan husus, toplumsal muhalefetin atacağı adımlar olacak. AKP’ye karşı gözümüzü dört açmamız lazım. Toplumsal muhalefet Ceratepe’nin peşini bırakmamalıdır. Sosyalist sol için Ceratepe önemli bir kaldıraç noktası olabilir. Çünkü Ceratepe direnişi bir maden şirketinin doğayı katletmesine karşı Artvin halkının topyekun isyanıdır ve doğası itibariyle anti-kapitalisttir.

Ancak unutmamak lazım ki düşman sınır tanımaz araçlarla Ceratepe üzerine kâbus gibi çökmekten vazgeçmeyecek. Dün Tayyip Artvinliler için “yavru geziciler” dedi. Bu açıklama Tayyip’in itirafı olarak okunabilir. Gezi’yi hâlâ unutamadılar ve bir ömür boyu unutamayacaklar. Ceratepe’de geri adım atmalarının en büyük nedeni de buydu. AKP Gezi’den dersler çıkarttı. Ceratepe’nin yaratacağı büyük isyan dalgasını göze alamadılar.

Onlar Vazgeçmeyecek; Biz de Vazgeçmeyeceğiz!

Unutmamak gerekir ki, Ceratepe’den vazgeçmeyecek olan AKP’nin eylemlerle ve halkın geniş kesimlerinin dahil olduğu somut kampanyalarla sarsılmasının tek yolu Sosyalist solun enerjisinden ve akılcı hamlelerinden geçiyor. Son olarak Artvinli Nazime teyzenin söylediklerine kulak verelim: “Dereleri kuruttun! Sularımızı sattın! Şimdi de Artvin’den maden çıkartacaksın! Artvin’in dağları Artvinlilere lazım!”

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı